pexels-andrea-piacquadio-3812743

Emócie nehovoria, kto si, ale aké máš prežívanie

(3 minúty čítania)

“Ja viem, čo je pre teba najlepšie, však kľud” alebo podobné tvrdenia sme počuli už niekoľkokrát a mne sa z toho len rolujú oči. Lebo mi to vychádza, že poslucháč/ka chce skôr rozdávať rady a nechce ani počúvať, čo ma naozaj trápi. Čo pri silných emóciách nie je veľmi nápomocné, pretože každý z nás sa potrebuje nejak vyfiltrovať, pozdieľať svoje životné výzvy a možno aj nadobudnúť inú perspektívu od blízkych. 

„Emocionálna chorobnosť je vyhýbanie sa realite za každú cenu, emocionálne zdravie je čelenie realite za každú cenu.“

M.Scott Peck

Nie je však emócia, ako emócia.

Jedny nás motivujú k odvážnym, láskyplným a odvážnym činom, druhé môžu okoliu dokonca ublížiť alebo ho odstrašiť. Potom sú také, ktoré nám zabraňujú vyjsť z postele, izby alebo domova a pri ďalších by sme najradšej vyskočili z kože.

V skutočnosti je spektrum emócii nekonečné a ako som spomínala v predošlom článku, emócie sú vždy unikátne tvorené troma zložkami. Tvojím telom, prostredím a predpokladmi mysle – príbehmi o okolí. Emócie sú s nami stále, a všetky sú úplne normálne. Samé o sebe nedefinujú to, kým sme, definujú naše prežívanie. (To je super, lebo to znamená, že ich VIEME ovplyvniť) Keď porozumieme ich pôvodu, lepšie pochopíme seba, svet okolo nás – a prežijeme.

“Ak neporozumieme emóciam a nenájdeme stratégie, ako s nimi narábať, tak preberú kontrolu nad našimi životmi.” 

Marc Brackett

Marc Brackett z Yale Centra na emocionálnu inteligenciu vyvinul nástroj RULER, ktorý pomenúva päť emocionálnych zručností, ktoré potrebujeme nadobudnúť.

  1. rozpoznanie našich emócii a emócii druhých v tóne hlasu, reči tela, výraze tváre atď. (Recognize)
  2. pochopenie emócii, odkiaľ sa vzali, čo ich spôsobilo a ako to ovplyvnilo naše správanie (Understand)
  3. pomenovanie emócii čo najšpecifickejšie (Label)
  4. vyjadrenie emócii v súlade s kultúrnym a spoločenským kontextom, s cieľom informovať poslucháča/ku (Express)
  5. regulovanie emócii a používanie stratégii na ich zvládnutie – aby oni neovládali nás (Regulate)

Vďaka týmto zručnostiam sa vieme lepšie rozhodovať, usmerňovať našu pozornosť na to, čo si chceme zapamätať, alebo sa naučiť. Taktiež nám emócie pomáhajú vo vzťahoch, pretože to, ako čítame emócie, nám dáva signál na budovanie vzťahu alebo nie. Navyše nám emócie ovplyvňujú zdravie, keďže tvoria fyziologické reakcie v našom tele (napr. hnev – zrýchlený tep, vyšší tlak) a taktiež pomáhajú  v dosiahnutí cieľov a prekonávaní výziev.  

Ako začať už dnes? 

Marc Brackett so svojím tímom vyvinuli tzv. Merač nálady (Mood Meter). Je dostupný aj ako aplikácia a funguje na dvoch základných škálach, ktoré sú pri emóciach dôležité.

  • Príjemné/nepríjemné pocity, kde patria napríklad radosť/hnev, hravosť/šok, vzrušenie/úzkosť.
  • Druhá škála reprezentuje energický náboj emócie, čiže veľa energie/málo energie – zúrivosť/bezmocnosť, odvaha/chill, motivovanosť/únava.

Vďaka týmto škálam sa dostaneš do jedného kvadrantu (žlty, modrý, zelený a červený), kde už hľadáš špecifické pomenovanie tvojej emócie. Nasledujúci krok je zistiť, čo to spôsobilo a ako ťa to ovplyvnilo. Appka ti dokonca dáva možnosť zostať v emócii alebo sa posunúť ďalej, na čo ti dá pár tipov, ktoré pomáhajú. 

Tak čo, nájdeš odvahu aby si sa precítil/a?

Zouza

BRACKETT, Marc. Permission to feel: The Power of Emotional Intelligence to Achieve Well-Being and Success. New York: Celadon Books, 2020. ISBN 9781250242594.