friendzone

Môže existovať priateľstvo medzi mužom a ženou?

Na úvodnom kurze sexuológie sme rozoberali jazykovú zložku sexuality. Aké výrazy, slovné spojenia a významy pripisujeme sexualite. Jednou z aktivít bolo porovnanie sexuálnych rolí mužov a žien v spoločnosti. Pýtali sme sa samých seba, čo ženy a muži môžu a musia. Čo nám vyšlo? Tu je pár príkladov:

Výrazy, obrazy a odkazy v pamäti

Dovtedy som si ani neuvedomovala, koľko emócií skrýva slovo a ako vysoko individuálne je jeho používanie. Slovník, ale aj obrazy naberáme z okolia. Formujeme si nimi realitu, ktorá ovplyvňujú naše domnienky, hodnoty, správanie a emocionálne rozpoloženie.

Aké média sleduješ ty? Ako ti to ovplyvňuje obraz o mužoch a ženách, čo môžu a musia? Myslíš si, že existuje priateľstvo medzi mužom a ženou alebo to vedie iba k jednému? Zapoj sa do dotazníka o kamarátstve tu!

Prečo to vlastne prepájam? Sexuálne role a priateľstvo? Je to úplne logické. Keď sú v spoločnosti neustále zachovávané materialistické, povrchné a sexistické hodnoty (väčšinou propagované médiami), tak formujú presvedčenie, že opačné pohlavie môže tvoriť len pár a nie priateľstvo.[1] Muži aj ženy nasledujú presne definované rámce správania a skôr od seba očakávajú romantické, ako priateľské puto. Tento kategorický prístup neskôr zabraňuje vytvorením priateľstva.

Rawlins v roku 1982 uviedol, že to sú práve muži, ktorí si priateľstvo so ženou nedokážu predstaviť.[2] Čo teba ako prvé napadne keď nadviažeš kontakt s opačným pohlavím? Ideš baliť alebo spoznať? Čo ťa motivuje vytvárať kontakt?

Friendzone Free?

Existujú ľudia, ktorí napriek svojím dlhoročným priateľstvám s pohlavím, ktoré ich priťahuje, tvrdia, že kamarátstvo medzi mužom a ženou vedie len k romantickému alebo sexuálnemu vzťahu. Aké sú teda bariéry, ktorými žena a muž v kamarátstve musia prejsť ?

  1. Obojstranná definícia emocionálneho puta
  2. Všeobecná sexualita, ako je pociťovaná a prejavovaná
  3. Rovnocennosť v spoločnosti, kde panuje rodová nerovnosť
  4. Prejavovanie priateľstva/ vzťahu na verejnosti[3]

Keď je heterosexualita normou, kamaráti si musia určiť, ako budú  vzájomnú náklonnosť a emócie prejavovať. Do akej miery tomu druhému dajú voľnosť (hlavná črta priateľstva) alebo pripútanosť (črta romantického vzťahu).

Emócie sú úzko prepojené s priťahovaním a erotickou náladou. Či už existuje v podobe žartu, neprichádza do úvahy alebo predstavuje plamienok pre budúcnosť – je nutné sa na tom zhodnúť. Sexualita je neustále diskutovaná, pretože každý jeden vzťah sa mení a rozvíja.

Špecifické vlastnosti kamarátstva medzi ženou a mužom sú niekedy spoločnosťou nepochopené. Obaja potrebujú byť na rovnakej lodi. Dohoda o prezentovaní na verejnosti a do akej miery, sú obaja ochotní ich priateľstvo obhajovať rieši komunikácia. Pri vytvorení naozaj blízkeho vzťahu si ľudia dodávajú pocit rešpektu a rovnosti preto, kto naozaj sú.

„Odvážili spoznať sa nad rámec spoločenských pravidiel.“

Kamarátstvo je zložené z malých momentov, ktoré postupne tvoria puto a spomienky. Jedine ľudia vo vzťahu si môžu (v prípade mužov aj žien musia) definovať emocionálne a sexuálne hranice. Samozrejme, že rovnakým výzvam čelia homosexuáli, intersex, transgender. Všetko záleží od toho, kto ťa priťahuje a či s daným človekom dokážeš vytvoriť priateľstvo, namiesto romantického vzťahu.

Aké benefity majú kamarátstva s pohlavím, ktoré teba priťahuje? Myslím si, že každý jeden z vás má poradcu na vzťahy z opačného pohlavia. Tí poskytujú perspektívu z vnútra. Cez vzťahové debaty človek nadobudne širšiu perspektívu na svet a samého seba. Obohacuje a potvrdzuje sa vo vnútorných teóriách o opačnom pohlaví a to mu dodáva pocit pomoci a náklonnosti. Je to druh lásky, ktorá naplňuje človeka bezpečím a slobodou súčasne. Že si môžeš prdnúť, ale aj romanticky rozplývať nad inými.

Nech žije kamarátstvo!

Zouza

[1] Monsour, M. (2002). Women and men as friends: Relationships across the life span in the 21st century. Mahwah, NJ: Erlbaum.

[2] Rawlins, W. K. (1982). Cross-sex friendship and the communicative management of sex role expectations. Communication Quarterly, 30, 343–352.

[3] O’Meara, D. (1989). Cross-sex friendships: Four basic challenges of an ignored relationship. Sex Roles, 21, 525–543.

1 názor na “Môže existovať priateľstvo medzi mužom a ženou?”

  1. Pingback: Koniec priateľstva! Dotazník vyplnený, dáta zhrnuté. Pozri ako to dopadlo.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.