priateľ, partner, láska

Keby partner nebol priateľ…

 „Ako dôležité je priateľstvo vo vašom vzťahu?“

– „Veľmi! Myslím, že bez toho, by sme spolu už dávno neboli.“

„Keby ste dali do pomeru priateľstvo a erotično vo vzťahu, ako by to vyzeralo?“

– „80:20. 80 je priateľstvo a 20 je erotická nálada. Samozrejme takto to nebolo vždy.“

„Čo tým myslíš?“

„Na začiatku vzťahu to bolo presne naopak. Veď sme sa nedokázali jeden druhého nabažiť. Túžba bola neovládateľná.“

„Čo to zmenilo?“

– „Čas, zvyk, poznanie. Postupne sme sa preorientovali z fyzického na bežné trávenie spoločného času.:)“

„Takže sex vás spojil, aby ste sa mohli hlbšie poznávať? Ako sa to vlastne stalo, že priateľstvo vám prišlo dôležitejšie než sexuálny život?“

– „Nepovedala by som, že je dôležitejšie. Obe musia pre vzťah fungovať, pretože sú obidve rozhodujúce. Keby sme nemali sex, je tam problém. Keby sme si zo seba neuťahovali a nerozprávali sa, tak to je tiež problém.“

– „Skôr by som tom porovnal z perspektívy času. Čím dlhšie sme spolu, tým viac času trávime rozpávaním, uťahovaním si zo seba, spoločným snivaním a plánovaním budúcnosti, ako sexom.“

– „Keby si sa ma spýtala, kto je môj najlepší priateľ, tak ti poviem, že moja frajerka.“

Takto sme si v piatok pokecali pri pive a až som bola dojatá, kam to ľudia spolu dokážu dotiahnuť. Zhodli sme sa, že bez kamarátstva by naše partnerské vzťahy mali celkom strmý spád do temna.

Keby partner nebol aj priateľ? Žili by sme vo svete…

…plnom stereotypov a mýtov

Spoločnosť a média nám ukazujú „dokonalé“ high society vzťahy krásnych a prekliatych. Všetci ich chceme! Bohužiaľ väčšina z nás vedie úplne bežné životy. Naše predstavy o vzťahoch sú preto zromantizované a čierno-biele. Jediné miesta, kde hviezdime sú profily na sociálnych sieťach. Samozrejme to záleží od toho, čo a koľko médií konzumuješ.

Následne, keď niekoho stretneš a priťahuje ťa, tak si musíte prejsť „očistou“ od tabu a stereotypných výtvorov spoločnosti. Navzájom si vyjasňujete, že väčšina z nich sú dobré bludy a osoba pred tebou je oveľa zaujímavejšia. Niekedy je tabu vek, rasa, náboženstvo, kultúra, koníčky ale aj pohlavie. Je to už len na vás, čomu dáte väčšiu váhu –  poznávaniu človeka aký je, alebo aký má byť. Práve tu sa podľa mňa stretávajú vlastné očakávania na partnera s priateľskou akceptáciou človeka. Kamarátstvo partnerom pomáha byť slobodne  samými sebou a nie poslušnou ženou a silným chlapom.

… kde sa konflikty len nafukujú ako bublina

Keď sa s priateľom hádame, konflikt je založený na vlastnej interpretácií. Každý má svoje konštrukcie a emotívne reakcie na správanie toho druhého. Mňa naštve zadubenosť, jeho irracionalita. Veď každý máme svoje muchy, ale bez uvedomenia si tohto faktu, by sme zostali vo vojnovej zóne. V hádkach sa učím dýchať, odstúpiť krok od mojej perfektnej predstavy o frajerovi. Snažím sa naňho pozrieť ako na človeka, ktorého niečo trápi. Chcem mu pomôcť, pretože ho ľúbim a chcem, aby sme si veci vyjasnili. Pekne na rovinu. Toto je ten moment, kedy odstupujem od romantického vzťahu k priateľskému. Musím nám dať slobodu, byť ľudská a počúvať môjho muža ako človeka s chybami a pocitmi.

Samozrejme, že niekedy som tvrdohlavá aj ja a nechcem veci vyjasniť. Musí to byť teraz on, kto iniciuje mier . Funguje to obojstranne. Každopádne kamarátstvo nám pomáha riešiť medziľudské konflikty s chladnejšou hlavou. Počúvať, nesúdiť a snažiť sa jeden druhého pochopiť. Všetky tie šialené myšlienkové pochody, čo dokážu ľudia vytvoriť. Určite to poznáš.

…kde moje sny sú tebe ukradnuté

Každý jeden človek má v živote priority. Pre niekoho to je rodina, zázemie, práca, pomoc ľuďom alebo všakovaké sny. Priority ti určujú motiváciu a smerovanie. Kde sa vidíš za 5 rokov? Akú rolu v tom hrá tvoj/-a partner/-ka?

Nie všetky potreby si dokážeme uspokojiť vo vzťahu a podľa mňa je nevyhnutné, nájsť pochopenie pre sny toho druhého. Podpora je samozrejme ešte lepšia, no náročnejšia. Romantické puto je silnejšie, privlastňujúcejšie  a dynamickejšie, ako to priateľské. Vo vzťahu k sebe patríte a „mali by ste“ kráčať bok po boku a nie chodiť po svete a plniť si sny. Samostatne. Veď čo poznáme od rodičov? Vzťah, manželstvo, deti, záväzky a finančná stabilita. Ciele, ktoré nie každému dávajú zmysel.

Keď si ľudia plnia sny, sú šťastní. Keď sa v nich partneri dokážu podporiť, tak je život gombička. Vyžaduje to mnoho úsilia, úprimnosti a dôvery. Celkom ako priateľstvo.

“It’s not lack of love but lack of friendship that makes unhappy marriages. ” (Nie je to nedostatok lásky, ale nedostatok priateľstva, čo robí  nešťastné manželstvá).

F. Nietzche

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.