Priateľstvo pre mňa znamená: „všetko, život, dôvera“
V dotazníku sa nazbierali mnohé iné odpovede a za to každému ďakujem. Viem, že často sa nad kamarátstvom nezamýšľame, pretože nám pripadá veľmi prirodzené a niekedy samozrejmé. Jednoducho sa objaví v krásnej náhode a prežíva momentmi smiechu. Miestami sa vyskytnú konflikty, ktoré buď vzťah posilnia alebo ukončia. Priateľstvo plynie…
Ako vnímajú respondenti dotazníka tento intímny vzťah? Čo ho definuje?Aké hodnoty sú v priateľstve dôležité? Ako rozdielne kamarátstva sú a ako ľudia riešia konflikty? To všetko dostaneš v záverečnom článku o priateľstve. Ako na tanieri.
Dosiahli sme rodovú rovnosť a dokonca sa zapojila aj LGBTIQ komunita! Keďže najviac respondentov je vo veku 21-30, tak si môžeme povedať, že odpovede reprezentujú maličkú časť mladých ľudí na Slovensku.
Čo definuje priateľstvo?
Dobrovoľné puto medzi dvoma ľuďmi sa podľa 80% respondentov podopiera na vlastnostiach ako spoľahlivosť, úprimnosť, otvorenosť, tolerancia, dôvera a podpora v kríze. Pre viac ako polovicu sú osobná sloboda, spoločné záujmy a hodnoty tiež dôležité.
Kde a ako ľudia spoznajú, že sú na rovnakej vlne? Väčšina (viac ako 90%) kamarátov spolu trávi voľný čas rozprávaním a zdieľaním životných udalostí, riešením problémov alebo zdieľaním vedomostí. Kamarátske interakcie prebiehajú hlavne v baroch, na spoločných výletoch alebo kultúrnych podujatiach.
Žiadna novinka. Zaujímavé je, že muži v chodení na párty prevažujú ženy až o 25% a vo výletoch až o 110%. Zábava však nie je prioritou kamarátstva ani pre jedno pohlavie. Veď posúď sám/-a.
Diverzita v priateľstve
V článku o priateľstve medzi mužom a ženou sme narazili na klasický stereotyp. „Veď to aj tak vyústi do sexu alebo zamilovania.“ Čert by to bral, lebo dotazník potvrdil presný opak! 86.3% má kamaráta/-ku opačného pohlavia. 90.2% sa priatelí s ľuďmi z inej vekovej kategórie a vierovyznania. Diverzita v ľudských vzťahoch existuje, len sa na ňu nedajú tak ľahko vymýšľať vtipné komentáre. Aj kvôli citlivosti tejto témy…
Aby som zo Slovensko nerobila multi-kulti svet – v oblasti sexuálnej orientácie a etnika výsledky nie sú až také jednoznačné. Otázkou je, koho naozaj pokladáme za kamaráta a či tie stereotypy voči iným etnikám a orientáciám, niekedy stáli v ceste novému kamarátstvu.
Samozrejme, že toto si vyžaduje úplne nový dotazník, ale stalo sa to niekedy tebe? Prestal/-a si sa zaujímať o niekoho alebo si ho/ju automaticky ignoroval/-a, kvôli farby pleti, typickým črtám alebo „lesbickému výzoru“? Odpovede aj dojmy si vytvor sám/-a.
Komunikácia
Ľudia sa milujú rozprávať. Či už offline alebo online, radi udržiavame kontakt s ľuďmi, na ktorých nám záleží. Aj v digitálnej dobe je osobný rozhovor pre 98% na prvom mieste. Sociálne média získali 80% a telefonáty 52%.
O čom sa s kamošmi bavíme?
Zdieľania zážitkov, pozitívnych aj negatívnych emócií je pre 95% respondentov dôležité. Dohadovanie väčšine ľuďom neprekáža, jedine pár chlapom to príde otravné.
Taktiež riešenie problémov je pre 72% jednoduché alebo si konverzáciu musia dopredu pripraviť. Nájdu sa aj takí, čo nechajú veci uležať alebo nevedia, ako konflikt vyriešiť.
Ako ľudia reagujú, keď im kamarát/-ka ublíži? Tabuľka zobrazuje ako väčšina respondentov radi o probléme diskutuje a chcú vedieť oba pohľady.
Avšak vyskytli sa aj mini zaujímavosti o konflikte medzi priateľmi:
- len muži vyhľadávajú pomstu
- viac žien očakáva ospravedlnenie a uráža sa
- muži oveľa viac konfrontuje kamarátov o probléme
Navyše, tabuľka o určovaní si osobných hraníc poukazuje na to, že ženy to robia často. Je im to vo vzťahoch prirodzenejšie ako mužom.
Prečo to tak je?
Má to na starosti mužská konfrontácia, ktorá so sebou prináša stanovenie limitov? Alebo ženská prispôsobivosť a potreba byť podriadená a milá? Koľko týchto reakcií na ublíženie nám vštiepila spoločnosť? Aký to má dopad na naše vzťahy?
Samozrejme, konflikty, problémy a osobnosti sú jedinečné, ovplyvnené históriou vzťahu a situáciou. Je ťažké a aj nemožné ich generalizovať. Dodatočne respondenti mali na výber zo zoznamu reakcií, hoci si niektorí vypísali vlastné. Existuje množstvo limitov, no tie odpovede o sebe niečo vypovedajú.
Aby sme sa vrátili k rodine, ktorú si vyberáme sami, tak si zrekapituluj, koľko nových ľudí spoznávaš? Koľkí z nich sa stali tvojimi blízkymi kamarátmi? Môžeš sa na nich 100% spoľahnúť? Pre 94% respondentov je spoľahlivosť nesmierne dôležitá. 84% ju našli aj v realite.
Kde hľadať priateľov do každého počasia? Po ceste životom, kde stretneš nových, starých, širokých, teplých, studených, farebných. Tí ti poskytnú pomocnú ruku, keď sa otvoríš a necháš sa kúsok viesť.
Prajem krásny zvyšok dňa!
Zouza