zmeny, fyzicke, psychicke, potreba, decka, puberta

Čo majú decká vedieť pred pubertou? Aké zmeny prídu?

Na konci siedmeho ročníka decká preberajú rozmnožovaciu a hormonálnu sústavu. Vŕta mi hlavou otázka. Nie je to príliš neskoro, aby trinásť-ročný poznali len biologické funkcie svojich pohlavných orgánov? Ešte zoberme do úvahy, že v školskom roku 2015/2016 prepadlo 6,36% detí, takže sa môže stať, že ukončia základnú školskú dochádzku bez vedomia o funkciách svojích pohlavných orgánov. To ani nehovorím o potrebe hovoriť o puberte ľudsky, nie len biologicky.

Telesné zmeny – (prechod detstvo – puberta – adolescencia) sú vysoko individuálne a prebiehajú v rozmedzí desiateho až osemnásteho roka života. Niekoho ráno prekvapí vlhkosť po prvej ejakulácií v jedenástich, inú zas menštruácia v šestnástich. Majú decká zahanbene prežívať tieto prvé zážitky sami? Alebo zdieľať s rovesníkmi, súrodencami, rodičmi, na internete? Pomohli by hodiny sexuálnej výchovy, ktoré by okrem biologických zmien pomenovali aj psychické. Pomohlo by to deckám lepšie chápať vlastné telo a uvedomiť si, čo sa v ich hlave deje a prečo? Myslím, že nepochybne!

Čo by mali decká vedieť?

Keď telo prvý krát vylúči semeno alebo krv z genitálií znamená to, že vývin pohlavných orgánov dosiahol zrelosť. Ženské pohlavné orgány sú dostatočne vyvinuté, aby prechádzali pravidelným menštruačným a ovulačným cyklom a mužské sú pripravené oplodniť. V týchto videách je to poriadne vysvetlené – nech sa páči.

 

Fyzické zmeny

Okrem menštruácie a ejakulácie sú pre decká v puberte najviditeľnejšie fyzické zmeny. Tieto premeny majú na starosti hormóny – estrogen a testosterón. Keď však hovoríme o “mužskom” testosterone a “ženskom” estrogéne zabúdame, že každý z nás má v tele oboje.  Ich množstvo určuje väčší vplyv na vývin. Preto je toto pomenovanie zavádzajúce. Aké zmeny môžu decká v puberte očakávať?

Dievčatá

Chlapci

Rast do výšky

Ochlpenie na pohlavných orgánoch, podpazuší, nohách

Výraznejšie potenie a mastenie vlasov

Rast pŕs, rozšírenie bokov, zúženie pásu

Rozšírenie ramien, rast fúzov, mutovanie

Výtok z pošvy

Zväčšenie penisu a semeníkov

Mastná pokožka, vyrážky, akné

Menštruácia

Ejakulácia

 

Ako sa na tieto fyzické zmeny pripraviť? Keďže puberta začína u každého inokedy, je dobré vedieť prvé znamenie, že už prichádza. U dievčat sú to rastúce prsia a začiatočné ochlpenie, u chlapcov zväčšujúce semenníky, tenšia a červenšia koža na miešku a ochlpenie. Ak niečo podobné na sebe odpozoruješ, môžeš čakať aj nasledovné – psychické zmeny.

Psychické zmeny

Emocionálne zdary a nezdary, zabuchnutie sa do niekoho a potreba samostatnosti. V puberte toho prichádza veľa naraz. V našej  mysli sa zdokonaľuje rozumové vnímanie, analytické a kritické myslenie, schopnosť koncetrácie a orientácie v priestore. Avšak prostredie a naplnenie úplne nových potrieb, môže tento vývin zmariť. Najdôležitejšia je potreba bezpečia, citovej reakcie a lásky, ktorá nám pomáha otvorene zdieľať premenlivé obdobie a lepšie chápať, čo sa s nami deje.

Potreba osamostatnenia od rodiny je oveľa silnejšia, preto sú kamaráti občas prednejší pre blízku väzbu. No je dôležité mať aspoň jednu dospelú osobu, ktorej sa môžeš zdôveriť. Predsa len si už pubertu prežili a otvorená konverzácia o tom čo zažívaš, ti môže dodať  pocit normálnosti.

Potreba morálneho vedomia nikdy nebola dôležitejšia, pretože rozhodnutia v puberte majú veľký vplyv na tvoju budúcnosť. Riskantné správanie – nechránený sex, alkohol, drogy alebo kriminalita môžu byť zárodkom pre škodlivé zvyky, závislosti alebo trestnú činnosť. Teraz je kľúčový čas na hľadanie toho, čo ťa baví. Záujmy ti pomôžu identifikovať sa, spojiť sa s ľuďmi s rovnakými záujmami a hlavne sa v niečom rozvíjať, poznávať sa a budovať sebadôveru. Môže to znieť hrozne klišé, pretože to tvrdia ľudia v tvojom okolí, no pokiaľ to neskúsiš, nespoznáš.

Puberta niekomu život pretrasie a inému prejde úplne plynulo. Mnohé závisí od okolia, podpory, otvorenosti a možnosti citlivo zdieľať, čo sa v tvojom vnútri deje. To by bolo možné na hodinách sexuálnej výchovy.

Špecifické zmeny chlapcov a dievčat a čo potrebuješ vedieť o pohlavných orgánoch si prejdeme v ďalších článkoch.

Zatím,

Zouza

 

Zdroje:

  1. Moshammer-Peter, Brigitte. Kindliche Sexualentwicklung: Handout  Sexuologische Basiskompetenzen. Wien, 2017.
  2. Slaměník, Ivan. Emoce a interpersonální vztahy. Praha: Grada, 2011. Psyché (Grada). ISBN 9788024733111.

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.