genitalii, prezivanie, penis, vagina

Prežívanie genitálií – alebo čo pocítiš, keď vidíš obrázok penisu?

Pondelok. Šiesta hodina. Výtvarná. Učíme sa kresliť postavu z rôznych uhlov. Doniesla som im Vitruviánskeho muža od Leonarda da Vinciho, reku spoznajú kúsok umenia a histórie. Áno je mu tam vidieť penis, ale dôležité je rozloženie tela, svaly a celková postava. Je to predsa cieľom hodiny. Reakcie boli rôzne. Niekto to neriešil a kreslil, iný hneď začali poukazovať na to aké neslušné obrázky im nosím, jedna baba si dokonca zakryla jeho rozkrok papierikom a ďalší chlapec po dokončení obrázka, s ohromnou zábavou dolaďoval veľkosť a detaily.

Najlepšia však bola reakcia jedného chlapca, ktorý po pohľade na obrázok na mňa zdvihol zhrozené hnedé oči.

  • Ale pani učiteľka, on tam má…(premlčal)
  • Penis? Veď to je orgán ako každý iný. Aj ty ho máš nie?

#Emocie

Výtvarnou výchovou prebehlo zhrozenie, zahanbenie, pobavenie, odpudenie, rozruch, hrdosť, ale aj pohodenie rukou nad každodennosťou. Široká škála emócií kvôli trčiacemu pohlavnému orgánu. Uznávam, že tvary pohlavných orgánov sa nehodia úplne na dizajnérsku výstavu, no nie sú všetky ľudské orgány unikátne? Svojimi funkciami, tvarom, zafarbením a vlastnosťami? Možno prispôsobovanie sa dokonalým tvarom a filtrovaním sa posúvame stále ďalej a ďalej od seba samých, až nám vlastné časti tela prídu neakceptovateľné. Možno ich berieme len mechanicky – slúži na vylučovanie, uspokojenie potreby alebo udržiavanie hygieny. A možno by náš vzťah k tým pohlavným bol úplne iný, keby ich z nášho tela trčalo oveľa viac.

Ako sa cítiš vo svojom tele?

Podľa sexuálnych pedagógov je najdôležitejšie prepojenie emócií so skúsenosťami a vedomosťami.[1] Čo na príklade šiestakov ukazuje škála emócií, ktorá má u každého iný základ. Prvé stretnutie s penisom, reakcia dospelákov na ich genitálie, alebo médiá, ktoré navštevujú. Prvé skúsenosti ti formujú zárodok vzťahu k vlastnému telu, ktorý sa bude meniť a formovať počas celého života. V puberte prídu fyzické zmeny a chute, ktoré prinesú každodennému prežívaniu veľkú dávku rozruchu, pocitu ničoty, tlakov a bolesti – hotový kolotoč. Prvé bozky, vzťahy a sex. Záväzky, možno zdravotné problémy, deti, menopauza a strata apetítu na sexuálne prežívanie. Neustála zmena, či už kvôli fyzickým zmenám, tvojej aktivite alebo životnej situácií.

Zmena je život alebo iné klišé na záver

Prežívanie zmien v presvedčení – keď zatneš zuby, všetko prejde alebo odložíš to na zajtra, veď to aj tak nemáš s kým riešiť a ani nevieš ako – speje tak k efektu snehovej gule. Padá dole kopcom, nabaľuje sa viac a viac až kým narazí na strom a rozletí sa na všetky strany. Prežívanie každodennosti je dôležité z emocionálnej, zážitkovej a aj vedomostnej stránky. Nielen v sexualite.

Ako reaguješ ty na obrázky penisov alebo vagín? Aká emócia prevažuje? Vieš odkiaľ pochádza?

Cítiš sa rovnako pri prežívaní sexuality?

Ak máš penis, ako ho berieš? Mení sa tvoj postoj počas života?

Prajem pekný víkend,

Zouza

[1] Stefan TimmermannsElisabeth Tuider, Sexualpädagogik der Vielfalt: Praxismethoden zu Identitäten, Beziehungen, Körper und Prävention für Schule und Jugendarbeit. Springer-Verlag, 2008.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.