priatelstvo, osudie

Láska kvitne smiechom

Koľko vtipov, zážitkov a nekonečných hodín smiechu obsahuje jedno priateľstvo? Neviem, no toto puto je krásne, pretože doňho vstupujeme dobrovoľne, na rozdiel od rodiny. Do svojej rodiny si sa jednoducho narodil/-a a hotovo, nezmeníš to. Vaše vzťahy sa rozvíjajú na základe záujmu a otvorenosti rodičov a detí. Záujem a otvorenosť definujú hranice v rodinných vzťahoch.[1] Buď sa nemáte radi a ste v neustálom konflikte, alebo sa len ticho tolerujete a ignorujete, alebo je u teba doma všetko počuté a videné.

Na druhej strane dobrovoľnosť priateľstva ti dáva moc kontrolovať, čo o tebe kto vie. Ty posúvaš hranicu záujmu a otvorenosti. Väčšinou, keď niekoho nového stretneš, nie ste si hneď blízki a rozprávate si najtajnejšie tajomstvá. Je to pomalé otváranie sa a budovanie vzťahu od momentu, keď ste si vzájomne sadli. Čo je druhá dôležitá črta, vzájomný záujem a chcenie tráviť spolu čas, spoznávať sa a tvoriť puto, ktoré ti v určitom veku začne nahrádzať rodičovskú podporu.[2]

Už si sa niekedy zamyslel/-a, do akej miery si pripúšťaš nových, ale aj starých, kamarátov k telu? Na základe čoho si vyberáš kamarátov? Ako začali tvoje súčasné kamarátstva? Čo pre teba znamená, keď niekoho nazveš kamarátom? Aké máš od priateľov očakávania, čo sa týka ich správania a konania?

Krčmová filozofia

Spoznávanie nových ľudí je podľa mňa nádherne náhodné. Buď sa poflipujeme v krčme, zahráme si volejbal, pokecáme v práci alebo sa jednoducho ocitneme v rovnakej kaši a strávime spolu pár hodín. Staneme sa známymi. Potom nastáva proces, alebo stúpanie do štádia, kedy sa navzájom nazveme kamarátmi. Čo vo mne osobne vyvoláva pocit tepla, blízkosti a dôvery. S niektorými ľuďmi sa do toho štádia ani nedostaneš, alebo to bude jednostranné.

Všetko záleží od tvojho subjektívneho obrazu kamarátstva. Preto je dôležité, si len pre seba zodpovedať, čo ľudí robí súčasťou tvojej krvnej skupiny? Existujú vlastnosti ľudí, ktoré v tebe automaticky vyvolávajú záujem o druhých alebo je to len forma ich prezentácie? Sú hodnoty, podľa ktorých si kamarátov vyberáš, počas tvojho života rovnaké, alebo sa neustále menia? V akom pomere tráviš čas s kamarátmi na sociálnych sieťach a v reálnom živote? Spoznávaš viac ľudí na internete? Aký je proces online spoznávania iný od reálneho života? V čom sú rozdielne  kamarátstva s opačným pohlavím?

Obsiahle a fluktujúce vzťahy

Podľa môjho skromného názoru musia byť kamaráti na všetko: srandu, zážitky, pomoc, podporu, rozprávanie, prežívanie. Ty si sám/sama vyberáš, komu sa otvoríš a začneš tráviť viac alebo menej času. Samozrejme, že životné podmienky a prostredie do veľkej miery určujú koho stretávaš, no tvoje záujmy a rozhodnutia ťa privedú na celkom zaujímavé miesta s novými ľuďmi a možnosťami. Znovu ty určuješ, ako často sa tvoje prostredie a okolie mení. Niekto má rád staré a stabilné vzťahy, niekto neustále nové a stimulujúce a iný to najradšej kombinujú. Jedno je isté – je to v tvojich rukách.

Prečo, načo, za čo?

Priateľstvo je typ blízkeho vzťahu, ktorý je veľmi dôležitý v živote každého človeka. Učí nás spoznávať, srandovať, komunikovať, spolupracovať a prepájať sa s ľuďmi mimo rodinnej základne. S kamarátmi riešime prvé  konflikty, keďže nám na uchovaní vzťahu záleží a chceme problém vyriešiť. Taktiež medzi priateľmi panuje väčšia rovnocennosť a spolupatričnosť, ako voči cudzincom, s ktorými skôr súperíme (nie každý). Preto sa prvotne obraciame pre spoluprácu a pomoc za priateľmi. Dodatočne, kamaráti hlboko ovplyvňujú náš život a identitu, či už chceme alebo nie, tak sa časom sebe neustále prispôsobujeme a stávame sa podobnými.[3] Tieto teórie sú len začiatok.

V nasledujúcich príspevkoch sa môžeš dočítať o:

  • Priateľstvo a jeho význam v detstve, puberte, dospelosti a starobe
  • Kamarátstvo na sociálnych sieťach
  • Kamarátstvo medzi opačným pohlavím
  • Priateľstvo medzi ľuďmi z rôznych kultúr, náboženstiev, etnicít
  • Priateľstvo na pracovisku

Samozrejme že bude aj dotazník, videá a verejná mienka.

Hor sa do priateľstva.

Zouza

[1] Čítaj viac o typoch pút v rodine

[2] HOJJAT, Mahzad a Anne MOYER. The psychology of friendship. ISBN 9780190222024.

[3] HOJJAT, Mahzad a Anne MOYER. The psychology of friendship. ISBN 9780190222024.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.