Môžem otehotnieť ak…? Poznáš kritéria tehotenstva?

V kvíze o reprodukcii som sa pýtala na najčastejšie otázky z internetu – otehotnenie počas menštruácie, z predejakulačnej tekutiny, počas sexu s kondómom a pri ovulácii (výsledky kvízu). Odpovede ukázali, že rozhľad môjho publika je celkom fajn. Ovulácia priniesla mnohých na rázcestie, preto si reprodukciu prejdeme stručne a #ovsetkomnarovinu.

Kritéria ideálneho prostredia na tehotenstvo

Začiatok tehotenstva nie je len tak, dobre? Na splynutie vajíčka a spermie a usadenie oplodneného vajíčka musia byť kritéria splnené tak, aby dobre bolo. Aké kritéria, keď sa bavíme o veľmi príjemnom fyzickom zblížení dvoch ľudí? Jasné, málokto myslí na spoločné bábätko pri pohlavnom styku, pretože väčšina ľudí to robí, lebo im to prináša príjemné pocity plné života, energie, dynamiky, hravosti, blízkosti a prijatia. Avšak aj jeden z týchto momentov môže rozkvitnúť do tehotenstva, kedy zase prichádzame ku kritériám ideálneho prostredia na rozmnožovanie.

  • Spermia splynula s vajíčkom

    – počas sexu prenikli spermie z pošvy do maternice, pohybujú sa správnym smerom a na ceste k vajíčku prekonali kyselinové prostredie v pošve, hlien v krčku maternice a biele krvinky v maternici.

  • Oplodnenie vajíčka

    – je najpravdepodobnejšie pred alebo počas ovulácie – fáza z ovulačného cyklu, kedy vaječníky vylúčia dozreté vajíčko. Alebo max. jeden deň po ovulácii, keď náhodou spermia prežila v maternici niekoľko dní.

ovulacia, menstruacia, splynutie, hormony, spermie, vajicko, sexed, plodnost, tehotenstvo
1. menštruácia 2. zrejúca folikula 3. zrelá folikula 4. ovulácia 5. žlté teliesko 6. zánik žltého telieska
  • Usadenie oplodneného vajíčka

    – žlté teliesko, ktoré zostalo vo vaječníkoch po vajíčku (5. fáza ovulačného cyklu), čo sa vydalo na vandrovku do vajíčkovodov, vylučuje estrogén a progesterón na viazanie oplodneného vajíčka k maternici. Usadenie vajíčka začína 5. dňom po ovulácií a končí 12., kedy by inak mala nastúpiť menštruácia – vylúčenie neoplodneného vajíčka.

Príznaky tehotenstva

Ste v tom? Ako to odhaliť? Vynechanie menštruácie a ranné zvracanie sú asi najznámejšie symptómy tehotenstva. Keď si sleduješ cyklus na appke spolu s pohlavným stykom, vieš už v prvých týždňoch odpozorovať príznaky tehotenstva.

Príznak a symptómČasová os (od vymeškanej menštruácie)
Slabé kŕče a kvapky krvi1-4 týždeň
Meškanie menštruácie4 týždeň
Únava4/5 týždeň
Nevoľnosť4-6 týždeň
Tŕpnutie alebo bolesť prsníkov4-6 týždeň
Časté močenie4-6 týždeň
Nafukovanie4-6 týždeň
Choroba z pohybu5-6 týždeň
Zmeny nálad6 týždeň
Zmeny teploty6 týždeň
Vysoký krvný tlak8 týždeň

Nemusí sa ti prejaviť úplne všetko, pretože každý má unikátne telo. Ak cítiš alebo odpozoruješ nejaký symptóm, zájdi si kúpiť tehotenský test alebo ku gynekológovi/-ičke. Pri testoch je dobré investovať alebo ich kúpiť viac od rôznych výrobcov, aby vyšli jasné výsledky.

Stačilo ti prečítať tento odsek

Pohlavný styk vyústi to tehotenstva, len ak sú splnené určité podmienky. Najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia je pred ovuláciou, vajíčko musí splynúť so spermiou a následne sa usadiť v maternici, inak bude vylúčené počas menštruácie.  Ak sa menštruácia neobjaví, môžeš na svojom tele pozorovať rôzne zmeny v špecifickom týždni po oplodnení. Pre istotu si urob test alebo zájdi k lekárovi.

Ak máš otázky neváhaj a píš na zouza@prirodzeno.sk

Prajem krásny deň,

Zouza

Zdroje:

International technical guidance on sexuality education: An evidence-informed approach[online]. Geneva, 2018 [cit. 2019-01-13]. ISBN 978-92-3-100259-5. Dostupné z: http://www.unaids.org/sites/default/files/media_asset/ITGSE_en.pdf

https://www.healthline.com/health/pregnancy/early-symptoms-timeline#symptoms-timeline

Weber-Rössler, Teresa. Weibliche Sexualität: Handout  Sexuologische Basiskompetenzen. Wien, 2017.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.