„Rodina je základ, zázemie, všetko.“
„Sú to ľudia, na ktorých sa môžeš vždy spoľahnúť.“
Je to naozaj tak? Nemyslím si, že každý žije v ukážkovej rodine, kde sa členovia plne rešpektujú a ľúbia. Niekedy si ľudia jednoducho nesadnú, majú iné záujmy a pravidlá správania. Aj napriek spoločenským nálepkám na ideálnu rodinu, sme si cudzí alebo naďalej ľúbime ľudí, ktorí na nás kašlú. Kde je hranica? Čo ju definuje? Do akej miery môže rodič vyvíjať vplyv na dieťa a naopak?
Odhliadnuc od starostlivosti, ktorá je asi najdôležitejšia vo vnútri rodiny, som rozkúskovala zložky blízkych vzťahov, na ktoré hostia diskusie o rodinách poukazovali.
Je úplne jedno, v akom rodinnom modeli si vyrastal/-la, pretože puto medzi jednotlivými členmi určujú pravidlá a blízkosť. Pravidlá si predstav, ako tvoje normy správnosti a normálnosti, ktoré si definuješ pri každej jednej osobe, s ktorou máš vzťah. Jasné, že každý ich má iné, no je pravdepodobné, že vo vnútri rodiny sa vám zhodujú. Možno si ich aj nevedomky odpozoroval/-la a prijal/-la za vlastné, ani o tom nevieš. Na základe nich konáš a komunikuješ, no niekedy sa necháš uniesť situáciou. Samozrejme, že keď niečo nezapadá alebo zapadá do tvojej predstavy, tak sa chováš buď priaznivo, neutrálne alebo odmietavo. Tu sa ale primiešava ďalší faktor, blízkosť. Niekedy ťa vec alebo človek nezaujímajú, takže ich automaticky neriešiš. Inokedy si tak pripútaný/-á k danej osobe tak, že ťa tvoja majetníckosť zaslepuje. Blízkosť je definovaná tvojou osobou, záujmami a zážitkami, ktoré ti pomáhajú vytvárať vzťahy s ostatnými ľuďmi.
Rodinné modely z post-komunizmu
Aké rodinné modely majú mladí ľudia zo Slovenska a post-komunistických krajín? Na dotazník o rodinách odpovedalo 76 respondentov a študentov z post-komunistických krajín (Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Lotyšsko) som spovedala ako fokusovú skupinu. Ich odpovede sa koncentrujú hlavne na tieto oblasti:
- Čo pre teba znamená rodina?
- Ako sú role a zodpovednosti v domácnosti rozdelené?
- Aké hodnoty ti rodina vštiepila?
- Do akej miery tvoja rodina ovplyvňuje tvoju osobnosť a rozhodnutia?
- Do akej miery je komunikácia v domácnosti otvorená? – Bavili ste sa niekedy o sexe?
Čo pre teba znamená rodina?
Čo je ten hlavný prvok rodiny, ktorý ju odlišuje od kamarátskych alebo partnerských vzťahov? Keď tráviš veľa času preč z domova, čo je tá vec, čo ti chýba? Ako by si popísal/-a miesto a pocit domova?
Tu je pár odpovedí z dotazníka, kde sa autori úprimne otvorili:
Ako sú role a zodpovednosti v domácnosti rozdelené?
Kto je u teba hlava a rodiny a kto sa stará o nákupy, upratovanie, spoločné akcie alebo rodinnú pohodu? 60,5% slovenských žien, drží žezlo domácnosti, čo sa v dnešnej dobe vzťahuje nie len na výchovu a čistotu, no hlavne na vplyv rozhodovania. Keďže si cez deti, poprípade partnera zabezpečia, aby v domácnosti pomáhali, tak automaticky vytvárajú tím, kde je každý člen nevyhnutný na fungovanie domácnosti. Dodatočne preberajú rolu matky, manažérky a s otcom manažérom spoločne dohliadajú, každý z iného uhla, na chod domova a rozvoj ich ratolestí. Takto si predstavujem príbehovú verziu o výsledkoch z dotazníka, ktorý význačne poukazuje, že obaja rodičia, dokonca celé rodiny sa podieľajú na rozhodovaní.
Na druhej strane, študenti z post-komunistických krajín, tvrdia, že pochádzajú z tradičných rodín, kde sa mama stará o domácnosť a otec je živiteľ. Avšak, každý jeden z nich má iné skúsenosti s rozhodovaním v rodine- buď je to jednoznačne otec/matka alebo je to založené ja obojstrannom vplyve a rešpekte.
„Naše krajiny sú patriarchálne, ale mení sa to.“
„V dnešnej dobe, nejde vyslovene o spĺňanie typických ženských alebo mužských rôl, skôr o silných a slabých stránkach človeka a dopĺňaní sa s partnerom.“
Celú diskusiu na tému role a zodpovednosti v rodine si môžeš pozrieť tu:
Hodnoty
Počas diskusie som mala pocit, že hodnoty, ktoré deti odpozorujú od rodičov alebo sú na nich prenesené cez očakávania, predstavy alebo sociálnu vrstvu rodičov, zostávajú nepovšimnuté. Tak sa schválne zamysli, aké hodnoty boli u teba doma propagované? Čo je pre tvojich rodičov najdôležitejšie merítko na ostatných ľudí? Je to úspech, peniaze, úprimnosť, statočnosť, rešpekt? Čo ich najviac na ľuďoch zaujíma? Stotožňuješ sa s tým?
Myslím, že toto je vysoko individuálna oblasť, ktorá si len vyžaduje len kúsok zamyslenia a odosobnenia od svojej rodiny. Skús sa na nich chvíľu pozrieť ako na cudzích ľudí a položiť si predchádzajúce otázky. Takto odpovedali študenti:
Vplyv na tvoju osobnosť a rozhodnutia
Vplyv matky na dieťa je nevyvrátiteľný, no postupom času, keď bábätko začne objavovať svet vlastnými očami, tak jednoducho ide za tým, čo ho zaujíma alebo čo mu chýba. Kto ho sprevádza a ovplyvňuje? U koho nachádza niečo nové? Je to o záujme dieťaťa, o ničom inom. Smerovanie záujmu nastáva vo fáze rozpoznania vlastného pohlavia, porovnávania sa s okolím a hľadania podobnosti. Hetero dievčatá rozprávajú o otcoch a muži o matkách, či v dobrom alebo v zlom. V konečnom dôsledku je to pohlavie, ktoré ťa priťahuje, to ťa formuje. Spolu so všetkým iným čo ťa zaujíma, či už to je šport, gitara, bulvár alebo móda. Všetok vplyv na teba podmieňuje iba tvoj záujem a jeho smer! Keď je ale nasmerovaný na ľudí, nemusí byť uspokojený a to potom bolí. Viac o vplyve otca a mamky na deti, nájdeš v týchto dvoch článkoch a videu z diskusie.
Komunikácia
Rodina je dôležitá, či už máš šťastie na starostlivú alebo egoistickú. Stále ma na teba nenormálny vplyv a podľa mňa je skôr problematické, keď sa človek od rodiny nedokáže odosobniť. Od matky, otca a pozrieť sa na nich ako cudzích ľudí, ktorí ťa splodili. Spýtať sa samých seba, či naozaj tú ženu a muža poznáš. Keď nie, spýtaj sa na ich životnú cestu a pravdepodobne nájdeš veľa odpovedí. Je to len kolobeh prírody ale keďže sme sociálne zvieratá, tak to harmonické puto potrebujeme. Každý. A tiež chceme vedieť dôvody, prečo to tak nie je.
Preto je aj otvorená komunikácia v domácnosti dôležitá a väčšina (80,3%) respondentov z dotazníka o rodinách uviedla, že im konflikty nie sú ľahostajné (78.9%) a snažia sa ich aktívne riešiť. Myslím si, že každý chce chápať, prečo veci sú ako sú, odkiaľ majú rodičia svoje správanie a reakcie. Spýtaj sa rodičov na ich detstvo a počúvaj, s pochopením. Garantujem ti, že nájdeš nespočetne veľa podobností v ich a svojej výchove. To je len znak toho, ako hlboko rodina ovplyvňuje teba a tvoje budúce vzťahy a možno vlastnú rodinu.
Happy ending
Hovoril/-a si niekedy s rodičmi o sexe? Pozri, čo odpovedali študenti.
Prajem krásny deň,
Zouza