Rodiny a vzťahy: Úvod

Namiesto klišé začiatku, že rodinu si nevyberáš si radšej pozri video, kde som zostrihala pár česko-slovenských filmov z roku 1970 až po súčastnosť. Cieľom bolo zobraziť rôzne typy rodín, potreby a komunikáciu medzi členmi, a hlavne ako sú vnímané a podelené role a zodpovednosti žien a mužov.

Škola vzťahov

Keď sa narodíš, tak sa ako bábätko učíš z pozorovania a napodobňovania. Členovia tvojej rodiny sú prví ľudia, ktorí ti demoštruujú, ako fungujú vzťahy a pravidlá medzi nimi. Kto perie, varí, nakupuje, kto zabezpečuje zábavu a ako sa komunikuje o problémoch alebo starostiach. Vplyv rodiny na tvoje budúce vzťahy je veľmi hlboký, pretože ti vytvára takzvanú schému, ktorá určuje, čo je pre teba normálne. Inak povedané, to čo si mal doma, budeš priťahovať, lebo za niekoľko rokov ti tvoja rodina vytvorila obsiahlu  vizuálnu a zážitkovú databázu o vzťahoch. Ak si uvedomíš, že sa ti niektoré veci nepáčia, tak môžeš  svoju schému zmeniť. Je to celkom dlhodobý proces a musíš veľmi dobre poznať svojich rodičov ako osoby.[1]

Už si sa zamýšľal/-la ako to funguje u teba? Vieš aké sú nepísané hranice medzi zodpovednosťami členov tvojej rodiny? Ako sa podieľaš na chode domácnosti ty a aká je tvoja rola? Ako by si popísal rolu ženy u teba doma? A čo rola muža? Boli u teba vštiepované vyslovene ženské alebo mužské vlastnosti alebo bol u teba jeden rodič na všetko sám? Aký to má vplyv na tvoj pohľad na pohlavie, ktoré ťa priťahuje?

Vo filmoch je zobrazená česko-slovenská kultúra silných mužov, ktorí si stoja za svojím  a gazdujú. Žena sa stará o chod domácnosti, deti a svoju prácu. Vo výskume o rodových rolách sa pýtali detí medzi 11-14 rokom života, ako vnímajú rovnocennosť možností medzi mužom a ženou. Odpovedali, že bezohľadu na pohlavie, má každý možnosť si vybrať vlastnú cestu, len pre ženy je oveľa ťažšie si to svoje presadiť v reálnom živote. Deti v skautskom kempe taktiež vyjadrovali názor na rozdelenie zodpovedností a ich reálnom vykonávaní. Dievčatám sa nepáčilo, že mali chlapcom variť, stolovať a upratovať za nimi, zatiaľ čo oni hrali hry. „Dievča musí bojovať a chlapcovu pozornosť.“ Záverom štúdie bolo, že na Slovensku je zachovaná hierarchia čisto mužských a ženských rôl a spolupráca alebo rovnocennosť patria len do rétoriky a nie činov. [2] Myslíš, že v dnešnej dobe je to inak?

Zamysli sa nad svojími vzťahmi a daj mi vedieť.

Veľmi ma to zaujíma. 🙂

Zouza

[1]Aroson, Elliot., Timothy D. WILSON a Robin M. AKERT. Social psychology. Ninth Edition. New York: Pearson, 2016

[2] Harriet B. Nielsen, 2004, European gender lessons Girls and boys at scout camps in Denmark, Portugal, Russia and Slovakia.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.