Sexualita v umení

Od existencie ľudskej rasy bola sexualita súčasťou umenia, pretože patrila do každodenných činností človeka, prinášala radosť a niekedy aj nových členov skupiny.

Sex bol v antike zobrazovaný do najmenších detailov a v rôznych formách, teda homo, hetero alebo viacero osôb. Táto umelecká tradícia bola rozšírená po celom svete, pretože symbol sexu znamenal lásku, plodnosť a zázrak. V antickej Číne umenie znázorňujúce sex bolo založené na symbole ying-yang, jednote mužských a ženských princípov dosiahnutých počas sexu. Grécka a rímska mytológia spájajú erotiku a plodnosť do vlastností bohov a príbehov,  ako o Afrodite, príbeh o Lede alebo Ariadne.  Je viditeľné, že sex v tejto dobe bol oslavovaný ako niečo živelné a nadpozemské. Kreativite sa hranice neurčovali, preto ho ľudia prejavovali v jeho najprirodzenejšej forme.

Cirkev a umenie

S popularitou kresťanstva v Európe sa zmenila aj prezentácia sexu v umení. Sex ako téma sa potláčala a nahota bola zobrazovaná v asexuálnej podobe. Ak sa nejaké erotické  umelecké dielo objavilo, tak len v spojení s ponížením a hanbou. Informácie o sexe od starších civilizácií prežili len vďaka ústnemu tradovaniu. Cirkev, ako patrón umenia, určila obmedzenia zobrazovania erotiky alebo nahoty na základe viditeľnosti miesta. Väčšina umelcov čerpala inšpiráciu z biblie. Postupne, pri konci stredoveku, bola nahota a erotika zobrazovaná v realistickejšej podobe. Taktiež cirkev prestala byť jediným záujemcom o umenie, preto sa erotickým umeleckým dielam darilo hlavne vďaka súkromným zberateľom. Na plátno sa dostali nie len nahé ženy, muži a súložiace páry, ale aj prostitútky a bordely. 20. storočie prinieslo vlnu otvoreného zobrazovania erotiky na obrazoch, fotografiách a sochách.

Keď som si prvý krát pozrela video, kde sú zhrnutí hlavní súdobí umelci, tak som si  len pomyslela: „ Ako sme sa dostali z úplnej slobody bez súdenia a kritiky do doby, kedy sa ľudia majú hanbiť za niečo čo je im tak vlastné a prirodzené.“ Je celkom ohurujúce, aké silné dokážu byť ideológie, či už náboženské, politické a ekonomické a ako hlboko sa s nimi dokážeme identifikovať. Zamyslel/a si sa niekedy nad tým,  v čo veríš ty? Prečo? A do akej miery to ovplyvňuje tvoju osobu a správanie voči ostatným ľuďom? Mne osobne príde antická doba oveľa prirodzenejšia, pretože zobrazuje veci také aké sú, teda homosexuálov, heterosexuálov, skupiny, páry. Všetko v jednom, bez rozdielov, čistá sexuálna energia. S nástupom náboženstva prišli kategórie správnosti a idolov, ku ktorým malo ľudstvo spieť, pretože je to najjednoduchší spôsob kontroly. Tieto kategórie s definovanými vlastnosťami vytvorili múry medzi ľuďmi. Chápem, že je jednoduchšie generalizovať svet, ale nie je oveľa vzrušujúcejšie ho objavovať? A zase som pri vzrušení. 😀 Buďme zvedavší.

Toť vše

Zouza

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.