Príbehy o sexuálnom násilí sú brutálne ťažké. Obsahujú hnev, hanbu, smútok, ublíženie a predsudky. Pri počúvaní sa v každom z nás vynoria rôzne myšlienky a pocity. Niektorí si pomyslia, že si za to vlastne môže sama, nemala toľko piť. Iní obhajujú chlapa, že ho premohla sexuálna túžba, ktorú on neovládol, pretože sa baba provokatívne obliekla.
Ďalších ovládne hnev, že ako si to vôbec niekto môže dovoliť. Potom sú tu neveriaci, čo usvedčujú obeť z nestability, chuti pomstiť sa alebo nerozhodnosti. Nájdu sa aj ľudia, pre ktorých je násilie súčasťou bežnej reality alebo takí, ktoré obetiam pomáhajú sa z násilného vzťahu dostať. Iným je obetí len ľúto a smútok sa vnútorne mieša so šťastím, že sa to nestalo im. Aká je situácia na Slovensku? Ako na násilie reagujú policajti? Akým mýtom, by sme mali konečne prestať veriť?
Čísla, grafy, tabuľky
Štúdia o sexuálnom násilí páchanom na ženách z roku 2017 obsahuje výpovede 2119 žien vo veku 18 – 70 rokov. 10% žien na Slovensku má skúsenosť so sexuálnym násilím. 22% respondentiek zažilo násilie v destve, 63% po dovŕšení 15 roku života a 15% v detstve aj dospelosti.
Najčastejšou formou sexuálneho násilia je nútenie k sexu.
Od koho?
Očividne 88% páchateľov sexuálneho násilia obeť poznala, čo vyvracia predstavu, že väčšinou ťa niekto znásilní v tmavom parku. Je to tak pravdepodobné, ako chodenie do práce.
Za akých okolnosti bola žena znásilnená? Je rozdiel medzi partnerským a nepratnerským násilím?
Smutné, že si partneri k ženám dovolia oveľa viac ako cudzí chlapi. Používajú viac fyzického či psychického nátlaku, čo pre obeť znižuje možnosti úniku,(keď bol vôbec možný).
Kde sa sexuálne násilie najčastejšie odohralo?
Väčšina udalostí sa odohrala vo vnútri – buď v súkromí alebo na verejnom mieste. Už si si to niekedy na párty všimol/-a? Zaklopal/-a by si susedom, keby si mal/-a podozrenie, že hluk pochádza z niekoho utrpenia?
Aké iné správanie je od partnera považované za násilné? Ako často sa vyskytuje?
Najväčší šok bolo pre mňa, že 85% žien nevyhľadalo po incidente žiadnu pomoc. Málo z nich sa obrátilo na psychologičku alebo náboženskú pomoc. Iba 11,2% sa obrátilo na políciu.
Prečo?
V ženách po incidente prevládala hanba, strach, hnev a hlavne trápny pocit, že takéto niečo sa im stalo. Veď okolo znásilnenia existuje toľko stereotypov, ktoré im zabraňujú sa niekomu vyrozprávať. Bez odsúdenia. Z gulášu pocitov si preto vyvodia aj následné reakcie:
Ako reaguje v tých chabých 11,2% prípadoch polícia?
Policajti prvého kontaktu majú za zodpovednosť trestný čín evidovať, potom si prípad preberá vyšetrovateľ. Výskum o postupoch polície dotazoval 239 vyšetrovateľov z celého Slovenska. Aké činy, postupy a predsudky u nich prevládajú?
Osobné postoje a názory nás ovplyvňujú aj na pracovisku, ako hodnotíme situácie a ľudí. Ako by si reagoval ty na mieste policajta? Myslíš, že by ťa mýty o znásilnení typu: „veď bola opitá, určite ho vyprovokovala alebo si to vymýšľa“ neovplyvnili?
Je viditeľné, že miera akceptácie mýtov je medzi policajtmi pomerne vysoká. Hlavne čo sa týka súhlasu so sexom a nátlaku páchateľa. Avšak pozitívne je, že mladší alebo skúsenejší vyšetrovatelia menej akceptujú mýty a snažia sa prípady vyšetriť do ich vlastných špecifík.
Aké postupy policajti zvolili? Prizvali si k vyšetrovaniu špecialistov? Z akých dôvodov?
Najväčší problém vyšetrovania je dôkazná núdza. Psychológovia preto pomáhajú policajtom zistiť, či je obvinený psychicky v pohode
a poškodená dôveryhodná… Trošku dvojitý meter, či?
Nedôvera medzi políciou a obeťami sexuálneho násilia je bohužiaľ vzájomná. Vyšetrovatelia dokonca poškodené vypočúvajú pravidelne o 2x viac, ako obvineného z dôvodu nedostatku dôkazov a nezhodných výpovedí.
Osobne si neviem predstaviť, aké je to žiť v násilnom vzťahu alebo zažiť znásilnenie. Príde mi to ako téma, ktorej sa ľudia skôr vyhýbajú, ako jej čelia, pretože všetci radšej žijú v romantických ideách o dokonalom živote. Avšak, stať sa to môže hocikomu…
Pozri si slovenský film o znásilnení:
https://www.youtube.com/watch?v=guRVXop6Ntk
Prajem pokojný deň,
Zouza
Pingback: Inštruktorka sebaobrany Bianka Urbanovská: Útoku od muža sa môže ubrániť aj malá žena (ROZHOVOR)