katastrofa, sexuálne násilie, podporiť

Kto ťa podporí, ak sa ti v živote pritrafí katastrofa?

Havária, úraz, smrť alebo sama príroda nám dokáže zaplniť srdce smútkom, ktorý prežívame sami. Utiahneme sa, pretože nechceme otravovať okolie alebo sa bojíme ako zareagujú. Katastrofa sa nám v hlave prehráva dookola a my ju tak prežívame nespočetne veľa krát. Pri reflexii, sa samých seba pýtame: Prečo ja? Ako sa to mohlo stať práve mne?

Náboženstvá mali na takéto otázky, vždy správne odpovede: Boh ťa trestá/ skúša/ hnevá sa. Samozrejme tam hraje veľkú úlohu samotná spoveď, kedy človek dôveruje kňazovi, vyleje mu svoju dušu – pocity, dojmy na katastrofu a rešpektuje jeho rozsudok. Niekedy sa k veci nechceme vraciať a konfrontovať vlastné pocity, tak ich udupeme hlboko do vnútra. Tí, čo hľadajú odpovede sami, si pri prehrávaní otrasného zážitku povedia: Čo som mohol/-a urobiť inak? Ako som tomu mohol/-a predísť?

V novinách neustále počujeme o vojnách, prírodných katastrofách, nehodách a masovom zabíjaní, no do akej miery sa ľudsky porozprávame napr. o časti planéty, kde je bombardovanie bežné, ako obedňajša pauza? Pokúsme sa vcítiť do situácie toho druhého, bez toho aby to bol nejaký random fact, ale naozaj niečo nepríjemné a ťažké na prežitie? Dokážeme to vôbec? Utopíme sa v slzách, odkráčame alebo zmrzneme? Veď takéto silné emócie sú náročné, vyčerpávajúce a každý sa im radšej vyhne, aby ich s niekým, kto nesie ťažké bremeno, zdieľal.

Životné katastrofy

Sexuálne násilie je druh násilia, ktorý sa najťažšie dokazuje. Prečo?

Prečo je tak ťažko uveriteľné, že niekomu mohli sexuálne návrhy, komentovanie výzoru alebo dokonca dotyky vadiť?

Prečo, keď tento „odvážny“ ťah nevýjde, tak sa páchatelia vždy snažia vykrútiť zo situácie hláškou: „Veď to bol len vtip.“

Prečo by hocikto mal byť po odmietnutí/ nereagovaní na nepríjemnú situáciu sexuálneho tlaku ešte zosmiešnený, že jasné prejavenie sexuálnej túžby bolo len zo srandy a keď to bral vážne, je idiot?

Aby nám bolo všetkým jasné, pod sexuálne násilie spadá:

Kto ťa podrží?

 Ako by reagovalo tvoje okolie, keby si sa im  so zážitkom sexuálného násilia zdôveril/-a? Záleží – keďže sa to v 88% prípadoch, deje s ľuďmi, ktorých obeť pozná, tak by to podnecovalo, do akej miery oni poznajú páchateľa. A do akej miery veria, že je schopný sexuálneho násilia. Dodatočne mnoho stereotypov doteraz prežíva, pretože sex je tabu a násilie už ani nehovoriac. V takých momentoch sú stereotypy veľmi nápomocné, pretože dávajú zmysel a význam veľmi zložitej situácií.[1] Avšak, neplatia.

Tu je pár faktov o sexuálnom násilí:

  1. Vo väčšine prípadov sú páchateľmi známi muži
  2. Nikto nechce zažiť násilie: nie znamená nie
  3. Nikto si za žiadnych okolností nezaslúži zažiť sexuálne násilie
  4. Násilníckosť nie je mužská vlastnosť
  5. Sexuálne násilie je akákoľvek sexuálna aktivita bez súhlasu jednej zo zúčastnených strán
  6. Sexuálne násilie má vážne dôsledky
  7. Osoba, ktorá zažila násilie, potrebuje tvoju dôveru [2]

Myslím, že si dokážeš k týmto faktom pripojiť mýty, ktoré tak priamočiaro rozsúdia traumatický zážitok. Ak by ťa zaujímali detaily, prečítaj si vysvetlenie podložené výskumom zo SR.

Hádam dokážeme byť ľudský a dôverovať jeden druhému.

Prajem pekný deň

Zouza

 

[1] Aroson, Elliot., Timothy D. WILSON a Robin M. AKERT. Social psychology. Ninth Edition. New York: Pearson, 2016.

[2] http://www.zastavmenasilie.gov.sk/fakty-a-myty-o-sexualnom-nasili#entry:1752

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.