špina, priaeľstvo, sex, odvaha

Špina – sex, priateľstvo, násilie a odvaha

Perfektný slovenský film s českým obsadením premieroval na filmovovom festivale v Rotterdame (február 2017). Úprimne zobrazuje rodinnú atmosféru počas tínedžerského obdobia plného sexuálneho objavovania. Je to príbeh Leny, stredoškoláčky z Bratislavy, ktorú zaujímajú párty, chalani a ako im vyhoniť. Na školu kašle a s najlepšou kamoškou sa len flákajú a užívajú si slobodu. Pochádza z rodiny so starostlivou matkou, zaneprázdneným otcom a postihnutým bratom, ktorý veľmi chce, aby s ním ľudia zaobchádzali normálne.

Jedného dňa ju príde doučovať učiteľ matematiky, do ktorého je jej kamoška úplne buchnutá. Zahanbenú, z ďalšej rodinnej hádky, ju poľutuje a zneužije jej zraniteľnosť. Znásilní ju. Odíde a ona v šoku spracúva akt, o ktorom tak dlho snívala. Mlčí, lebo nevie, ako a komu to má povedať. Dusenie tragickej skúsenosti ju dovedie k pokusu o samovraždu a skončí na psychiatrii. Tam vládne šikana, posmechy a násilie medzi pacientmi. Psychiatri deťom neveria ich verziu príbehu. Dokonca ich nechajú sa navzájom pourážať- ešte viac sa psychicky a fyzicky ponížiť.

Lena stále nerozpráva preto pristúpia k elektrošokom s prísľubom vymazania pamäte. Oslobodená od minulosti sa vracia domov, kde sa jej všetky spomienky vrátia. Peklo pokračuje.

Ako to vyústi neprezradím, lebo chcem, aby si na to išiel/-la do kina. Film stojí za to, pretože podpora, priateľstvo a odvaha sú vo filme krásne zobrazené. Navyše ti priblíži osobnú, intímnu a tragickú perspektívu znásilnenia, ktoré nesie guláš pocitov ako zmätok, hanba, zraniteľnosť a strach. Keby sa Lena neotvorila, chcela by naďalej zomrieť. Rozprávať vedela až v komforte svojej kamarátky. Treba o sexe rozprávať, bez sexizmu.

V Čechách už Špina beží v kinách a na Slovensku bude v júni.

Tu je trailer.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.