zadubenost, stereotypy, muzi, zeny, predsudky, hlava

Stereotypy a hlava zadubená

Predsudky. Už aj to slovo znie hrôzostrašne a vyvára mi hrudku v hrdle. No každý ich má, aj keď si povieš: “Čooo jaa?“
Máš ich a ty to veľmi dobre vieš.

Hlava zadubená

Súdiť – konať podľa vlastného úsudku je prejav tvojej povahy a skúseností, ktoré si doteraz zažil/-la a pozbieral/-la. Táto obrovská zmiešanina spomienok definuje tvoje zmýšľanie. Mozog je šialený orgán. Predstav si ho, ako prehľadávač, ktorý ti všetky tvoje zážitky vygoogli a vyberie tú najlepšiu zhodu (preto vyzerá ako mozog – I just figured it out :D) Mozog ako google ti tiež nevyhodí len jednu možnosť, ale 1500 možností.

Ako to funguje v praxi?

Predstav si niekoho, kto ťa v poslednej dobe naštval. Činom, reakciou alebo slovom. Vybav si toho človeka, ako vyzeral, čo hovoril, ako sa hýbal. Ponor sa do tej spomienky. Aaaaa poďme si to rozkúskovať. Osoba urobila niečo, čo sa tebe nepáči, považuješ za neprijateľné alebo len odporujúce, no automaticky k jeho/jej činu pridelíš negatívnu emóciu. TOTO JE TEN MOMENT ROZHODNUTIA. Naše vlastné pocity formujú názor o tom človeku, kvôli jeho správaniu. Automatická negatívna asociácia, ktorá sa ukladá v našej pamäti a v budúcnosti nám “pomáha” sa takýmto situáciám vyvarovať. Na druhej strane sa nemusíme vôbec do stavu hnevu dostať, keď si povieme, že nám za to nestojí alebo si z neho/jej urobíme srandu. Ktorý koktejl spomienok a emócií si vyberieš a asociuješ na vyhodnotenie situácie? Keď nenájdeš ani jednu zhodu a počkáš, znamená to, že tú informáciu ďalej rozumovo spracovávaš, pretože to je niečo nové, nepoznané a rozum berie čas.

Okolie ťa formuje

Človek nežije sám, ale v spoločnosti, ktorá ho do istej miery ovplyvňuje. Spoločnosť je z časti kontrolovaná entita a nesie so sebou niekoľko zaužívaných trendov. Tie sú v tebe tak zafixované, ako im to dovolíš. Všetko záleží od toho, čomu dávaš pozornosť. Tieto trendy ponúkajú veľa jednoduchých odpovedí, ktoré sú prezentované médiami. Vysvetľujú napríklad, prečo migranti idú do Európy, prečo ľudia nemajú prácu, definujú kultúry, rasy, trendy krásy alebo primeranosti – normy.

Zdá sa mi, ako by sme prechádzali vlnou veľmi vyhrotených protipólov. Tí, čo dávajú väčšiu váhu spoločenským trendom a ich nasledovaniu namiesto ľudskosti. Zaujímavé je, že ľudia, ktorí trávia viac ako 4 hodiny denne pozeraním televízie alebo sociálnych sietí majú mediálne trendy veľmi hlboko zafixované. [1]

Sama viem, aké je ťažké vyhnúť sa stereotypom, keďže v Košiciach sa hovorí, že Bratislavčania sú namyslení suchári (zatiaľ som stretla len opačných) a iné. Takýchto nálepok vytvorených z ústneho tradovania je nenormálne veľa. Ide len o to, či ich berieš za absolútne alebo za povery.

V dnešnej dobe sa všetko neustále mení. Nemáme sa čoho chytiť, tak berieme to, čo nám je podsunuté. Na obrazovke. Keď ale nasleduješ seba a nebojíš sa priznať, že niečo nevieš, vtedy naozaj spoznáš niečo nové. Čo ti možno otvorí oči. Príjemne.

Ženy, muži a stereotypy

V roku 2004, slovenskí skautskí tínedžeri vnímali ženské a mužské role za rovnocenné.
„Bezohľadu na pohlavie, má každý možnosť si vybrať vlastnú cestu, len pre ženy je oveľa ťažšie si to svoje presadiť v reálnom živote.“ [2]
Deti v skautskom kempe taktiež vyjadrovali názor na rozdelenie zodpovedností v ich reálnom vykonávaní. Dievčatám sa nepáčilo, že mali chlapcom variť, stolovať a upratovať za nimi, zatiaľ čo oni hrali hry.

„Dievča musí bojovať o chlapcovu pozornosť.“

Záverom štúdie bolo, že na Slovensku je zachovaná hierarchia čisto mužských a ženských rôl a spolupráca alebo rovnocennosť patria len do rétoriky a nie činov.

Ako sa  môžeš predsudkov zbaviť? Nie je to len o kontakte so ľuďmi voči ktorým máš predsudky, pretože ten môže mať dvojaký dopad. Kľúčom k redukovaniu predsudkov a stereotypov je vzájomná závislosť. Ako ju dosiahnuť? Tu je 6 podmienok, ktoré redukujú nepriateľstvo medzi dvoma cudzími skupinami:

  1. Obidve strany musia na sebe závisieť, aby dosiahli spoločný cieľ
  2.  Obidve strany musia mať spoločný cieľ
  3.  Obidve strany musia mať rovnocenný status
  4. Strany sa navzájom spoznávajú v neformálnom priateľskom prostredí
  5. Obe strany sa musia stretnúť s viacerými členmi z tej druhej skupiny, nie len jedným
  6. Obe strany musia vedieť, že ich skupina alebo komunita podporuje a presadzuje normy rovnosti

Skús a uvidzíš.

Prajem krásny zvyšok dňa.

Zouza

[1] Aroson, Elliot., Timothy D. WILSON a Robin M. AKERT. Social psychology. Ninth Edition. New York: Pearson, 2016

[2] Harriet B. Nielsen, 2004, European gender lessons Girls and boys at scout camps in Denmark, Portugal, Russia and Slovakia.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.