Poznanie a akceptácia vlastného tela je pre mňa základným kúskom pozitívneho vzťahu k sebe samej. Nemyslím však poznávanie, ktoré vzniká z porovnávania sa s obrazmi krásy a ideálov, ale úprimné priznanie si chlpov na tele, telesných tekutín, vrások, vyrážok, nádherných záhybov tela a znamienok krásy.
Poznanie toho čo sa v mojom tele deje a vedieť dôvod prečo, niekedy vyžaduje aj nepríjemné priznania typu:
„Už druhá horalka čo? Môžeš sa tešiť na nové kamošky na tvári.“
„Zase mu vypisuješ, lebo ovuluješ!“
„Chcem aby ma niekto nonstop obíjimal (počas menštruácie).“
Každý má vlastné flipy v hlave a pre ženy viem akurát odporúčiť appky na ženské cykly a pár článkov o strave (ako ovplyvňuje náladu a telo). Keby sa nejaký chlap hecol na zdieľanie svojích myšlienkových pochodov o tom ako tiež riešiš výzor, stravu a lásku, tak sú dvere otvorené. ?
Poznanie tela a vlastnej sexuality
Začnem teda poznaním vlastného tela a sexuality bez definícií správneho a nesprávneho. Jednoducho na základe informácií, ktoré som dostala na kurze sexuality a hlavne aby si si ich vedel/-a prispôsobiť na seba ty. Aby sme boli sami sebe najlepší kamaráti.
Sexualita sa začína vyvíjať už v maternici vývinom pohlavných orgánov. Tie však nie sú len tá viditeľná vagína, penis alebo semeníky, ale aj vnútorné orgány ako pošva, maternica, vaječníky, semenovody, prostata atď.
Vývin začína už v štvrtom týždni života a nie v puberte (ako si mnohí myslia). Pohlavné orgány sa vyvíjajú zo spoločného zárodku – phallus, ktorý sa v 9. týždni začína meniť buď na žaluď alebo klitoris. Nasledujúce obrázky znázorňujú vývin pohlavných orgánov od 4. – 12. týždňa.
Čo spúšťa vývin pohlavných orgánov? Existuje viac úrovní?
Pohlavie v prvom rade určujú chromozómy, ktoré obsahujú gény a tie spúšťajú proces vývinu pohlavných orgánov. Každý človek ich má 46, buď v mužskej kombinácii XY alebo ženskej kombinácii XX. Existujú aj kombinácie XXY, ktoré budem rozoberať inokedy, no môže to spôsobiť nejednoznačný vývin pohlavných orgánov.
Ďalšia úroveň vývinu sú gonády, čiže vaječníky a semenníky – pohlavné orgány, vďaka ktorým sa neskôr produkujú buď vajíčka alebo spermie. Gonády sa postupne diferencujú z prvopohlavných buniek do semenníkov alebo vaječníkov.
Keďže z oblasti genitálií všetci vylučujeme moč a hovienko, tak sa nám vývody musia usporiadať spolu s pohlavnými odvodovými cestami. Pohlavné odvodové cesty sa u žien zlučujú a vytvoria dutinu maternice a pošvy a u mužov ustupujú, pre následný vývin prostaty.
Jediný, pre nás viditeľný je vývin vonkajších genitálií. Kedy sa phallus mení v žaluď a penis alebo klitoris s vagínou.
Tieto úrovne vývinu sa dejú, keď sme ešte plody v maternici a menia sa počas celého života mužov i žien. Po narodení sa začína psychosexuálny, somatický (pohlavné znaky), sociálny a zákonný vývin sexuality človeka, ktorý budem postupne rozoberať.
Navyše je tento vývin popísaný v ideálnom stave, čo sa v pre mnohých nie je realitou.[1]
Čo si treba zapamätať?
Pohlavné orgány nie sú len tie viditeľné – penis a vagína a začínajú sa vyvíjať už v maternici. To znamená, že aj naša sexualita sa vyvíja od 4. týždňa a nie od puberty. Každý má jedinečné DNA a preto aj jeho/ jej telo a vývin je úplne jedinečný. Čím skôr to akceptuješ a nebudeš sa prirovnávať k ideálom, tým ľahšie budeš sám/-a sebe najlepším priateľom/priateľkou.
Peace and love želá,
Zouza
[1] Weiss, Petr. Sexuologie. Praha: Grada, 2010. ISBN 9788024724928.