Ta na čo sa my, šalené stvorenia, skrášľujeme šminkami, fitkami, kaderníkmi a všelijakými filtrami tváre na sociálnych sieťach? Pretože všetci túžime po blízkosti a predtým, než sa s niekým zblížime, potrebujeme zaujať jeho/jej pozornosť. Logika nenormálna.
Jasné, niekedy je pozornosť nechcená – o tom žiadna reč, no existujú vzorce správania (baliace techniky, make up a fashion tutoriál), ktoré nám túto pozornosť automaticky prinášajú a my to veľmi dobre vieme.
Môžeš zatĺkať, koľko chceš.
Behaviorálni psychológovia to nazývajú učenie založené na odmene. Skrášľujeme sa, zložíme mu/jej kompliment, flirtujeme, pretože odmenou za to je uspokojenie túžby po blízkosti.[1]
Ľudský kontakt je pre každého vo vlastnom množstve potešujúci. Kebyže si máš vybrať medzi samotou alebo časom stráveným hoci len s jednou osobou, ktorá ti je blízka, aké bude tvoje rozhodnutie?
Dokonca aj jedna z najdlhších štúdií na svete (trvajúca 80 rokov) potvrdila, že najšťastnejší ľudia majú stabilné, dlhotrvajúce a milujúce vzťahy. Vďaka nim totiž prechádzajú výzvy a ťarchy života.
Vzrušenie – apetít – túžba
Novota prináša pocit vzrušenia. Nové oblečenie, topánky, známosti, zážitky alebo objavy. Každý podľa vlastného šmaku. Všeobecný stav vzrušenia nastáva v tele aj pri smiechu, kávičke, ľahkej bolesti, námahe alebo malom šoku.[2] Preto sú vtipné videá na youtube virálne a pijeme kávu o sto šesť.
Vieme, čo nám robí dobre, tak to vyhľadáme.
V oblastí sexuality je objavovanie pocitu blaženosti komplikovanejšie kvôli tabu, ktoré okolo pohlavných orgánov existuje. Každé dieťa jedného dňa (medzi 1,5 -2 rokom) objaví svoje genitálie. Malí výskumníci bádajú cez čuch a dotyk a pritom objavia aj pocit blaženosti, ktoré dotyky vagíny či penisu prinášajú.
Samozrejme, reakcia rodičov na detské nálezy je veľmi dôležitá, pretože deťom zakoreňuje prvé pocity spojené s ich pohlavným orgánom. Je predsa rovnako dôležitý ako každý iný orgán na našom tele. Prečo ho niektorí spájajú s hanbou a iní až predhnanou hrdosťou? Každopádne je dôležité nájsť neutrálny jazyk na pomenovanie orgánov a komunikáciu s deťmi.[3]
Ak si deti nespojili dotyky genitálií so zákazom,hanbou alebo inou prehnanou pozornosťou, tak prirodzene objavili dobrý pocit. Naučili sa, že dotyky pri hre alebo prúde sprchy vo vani im robia dobre, preto budú činnosť opakovať. Blaženosť predstavuje odmenu a preto odteraz na to budú mať vyslovene apetít.
Znova platí myšlienka Focaulta:
„Túžba nie je možná bez nedostatku, bez neprítomnosti vytúženej veci a následne bez prímesi určitej bolesti.“
Hormonálne flipy
Puberta naša milovaná – jazda pre každého osobitná. Prvé menštruácie a vlhké sny. Shit is getting real! Pohlavné hormóny dokončujú vývin druhotných pohlavných znakov a pripravujú telo na reprodukciu – ejakuláciou a ovuláciou. Biologické veci si vysvetlíme inokedy, teraz je dôležitá zmena správania vďaka hormónom, túžba po blízkosti a zažitie prvého orgazmu.
Ovulácia je ženský cyklus dozrievania vajíčka a možnosti oplodnenia. Zvýšený estrogén v tele ženy zvyšuje apetít po sexuálnej blízkosti (hoci si to mnohé nepriznajú), čo sa odzrkadlí aj v ich správaní. Výskum vedkyne Durante ukázal, že ženy si počas ovulácie vyberajú viac sexy oblečenie, dokonca viac nakupujú handry ako jedlo. V pár dňovom plodnom okne sa im vylepšuje pleť, mení hlas a aj tvar tela. Estrogén tiež spôsobuje zníženie úzkosti a preto si ženy viac veria a ukazujú svoj sexepeal.
Durante sa domnieva, že novodobá kozmetika a plastická chirurgia napodobňujú fázu ovulácie a preto sú enormne úspešné. [4] Čo ty na to?
U mužov je nástup testosterónu v puberte konštantný (nie cyklický ako u žien). Postupne objavujú sexuálne potešenie po prvej ejakulácií, masturbácií a orgazme. Prvotná túžba po príjemnom pocite z dotykov a predstáv sa premení na cielenú činnosť. Dosiahli orgazmus, ktorý im po tele rozlial nádherný pocit spokojnosti. Z orgazmu sa stal cieľ, čím sa erotický apetít zmenil na konzumnú odmenu. Keď ľudia zažijú orgazmus, hľadajú uspokojenie s touto vidinou (preto je na vyvrcholenie veľký sociálny tlak). Orgazmus je nová odmena snahy, ktorú podmieňuje túžba po blízkosti. Túžba môže pochádzať z vnútra (hormóny) alebo vonku – erotické asociácie alebo trenie genitálií.[5]
Nie všetko je sexe
Sex je len malá časť medziľudského kontaktu a blízkosti. Stretnutie dvoch ľudí, ktorí si sadnú, preskočí medzi nimi iskra, smiech, dotyky, môže vyústiť do mnohých rôznych situácií. To záleží jedine od súhlasu oboch, ako ďaleko chcú zájsť. Navyše pocit blízkosti môžme mať vďaka myšlienkam, pochopeniu, či záľubám. You name it.
Mne sa na čítaní tohto vedeckého odôvodnenia sexuálnej túžby, skrášľovania a túžby po blízkosti páčilo hlavne rozlúštenie mnohých sociálnych dilém a potvrdenie vnútorných procesov počas ženských cyklov. V ženskom tele ja každý deň prevapením. Pokiaľ na to nemáš appku! Najviac ma zaujala myšlienka odmeny – za dobrý pocit, za blízkosť a za uspokojenie. Veď bez túžby a prepojenia s druhými by bol život muka.
Akú odmenu v živote hľadáš ty?
Odkiaľ máš nápovedy na jej získanie?
Povedz ne – Zouza ?
[1]Larry Young a Brian Alexander. The chemistry between us: love, sex, and the science of attraction. New York: Current, 2012. ISBN 1591845130.
[2] Larry Young a Brian Alexander. The chemistry between us: love, sex, and the science of attraction. New York: Current, 2012. ISBN 1591845130.
[3] Sanderijn van der Doef. Vom Liebhaben und Kinderkriegen: mein erstes Aufklärungsbuch. Wien: Betz, 1998. ISBN 3219107451.
[4]Durante, Kristina M., Vladas Griskevicius, Sarah E. Hill, Carin Perilloux a Norman P. Li. Ovulation, Female Competition, and Product Choice: Hormonal Influences on Consumer Behavior. Journal of Consumer Research [online]. 2011, 37(6), 921-934 [cit. 2018-03-24]. DOI: 10.1086/656575. ISSN 0093-5301.
[5] Larry Young a Brian Alexander. The chemistry between us: love, sex, and the science of attraction. New York: Current, 2012. ISBN 1591845130.