V piatok decká dostali zadanie:
- Nakresli niečo, po čom túžiš. Môže to byť osoba, vec alebo niečo, čo chceš dosiahnuť.
Jeden žiak sa ozval:
- Pani učiteľka, ja by som chcel dostať krámy.
- A čo sú krámy?
- Keď ženy krvácajú.
- A prečo krvácajú?
- Lebo už môžu byť tehotné.
- No, nie tak celkom.
V tom už druhý žiak vyťahoval učebnicu z biológie a vedela som, že krámy sú teraz žhavá téma.
Aký je to vlastne pocit – dostať prvú menštruáciu alebo menarche? Každý to prežíva úplne inak. Keď máš staršiu sestru alebo niekoho v okolí, kto ti vysvetlí, čo môžeš medzi 10-15 rokom čakať, tak ťa krvavé škvrny na nohavičkách, až tak nezaskočia. Keď však nevieš, čo príde a zrazu pri čúraní vidíš krv, môže to byť brutálne strašidelné. Bude to v pohode, tvoje pohlavné orgány dozrievajú a toto je znak. Skoč si pre vložku, umy gaťky a čítaj, ako to celé funguje.
Ovariálny cyklus
Ženské telo (s vaječníkmi, maternicou a vajíčkovodom) prechádza neustálymi cyklami. Jeden sa volá ovariálny, kedy vo vaječníkoch dozrievajú folikuly na vajíčka, ktoré môžu byť neskôr oplodnené. Cyklus sa začína v tvojom mozgu, ktorý vylučuje pohlavný hormón GnRH priemerne raz do mesiaca. Vďaka GnRH tvoj mozog vylučuje ďalší hormón FSH (follicule stimulating hormone), ktorý podporuje dozrievanie folikuly (mladé vajíčko). Folikula rastie až do veľkosti hrozna a produkuje hormón estrogén. Vo vaječníkoch tak dozrie jedna dominantná folikula do vajíčka. Keď je estrogén na vrchole, vajíčko je pripravené na vypustenie do vajíčkovodov, čo uvoľňuje LH hormón.
Teraz si vo fáze ovulácie – zrelé vajíčko je pripravené na oplodnenie. Folikula pokračuje v cykle tým. Mení sa na žlté teliesko, ktoré produkuje progesterón. Ak vajíčko nie je oplodnené spermiou, žlté teliesko sa začne odbúravať a level hormónov klesne – začne menštruácia. Ak je vajíčko oplodnené, žlté teliesko poskytne dostatok progesterónu na podporu tehotenstva.
Menštruačný cyklus
Druhý, menštruačný cyklus sa deje v maternici, ktorá je pripravovaná na tehotenstvo. Jeden cyklus trvá 24-38 dní a začína prvým dňom krvácania (4-8 dní). Nasleduje folikulárna fáza, ovulácia (13 -15 dní pred ďalšou menštruáciou) a posledná luteálna fáza, v ktorej sa oplodnené vajíčko buď usadí v maternici alebo neoplodnené pripraví na vylúčenie v ďalšej menštruácií.
Ako sa maternica pripravuje počas cyklu na tehotenstvo?
Maternica dostáva signály na činnosť od hormónov. Už vieš, že keď folikula dozrieva vo vaječníkoch, vylučuje hormón estrogén, ktorý v maternici vytvára výstelku pre možné tehotenstvo. Počas ovulácie zase vďaka progesterónu udržiava maternicu v stabilnom stave pre prijatie oplodneného vajíčka. Ak vajíčko nie je oplodnené, level hormónov klesne a výstelka je krvou, spolu s vajíčkom, vylúčená z tela. Krvácanie je podmienené látkou podobnou hormónom prostaglandins. Prostaglandins spôsobuje kontrakcie v maternici, čo cítiš ako kŕče, bolesti, tlak alebo aj hnačku/ nadmerné vylučovanie na konci a začiatku každého cyklu.
Menštruačný cyklus ovplyvňuje veľa faktorov ako lieky čo užívaš, stres, strava, prehnané športovanie a zdravotný stav tela. Odzrkadľuje sa to v pravidelnosti, množstve krvi a dĺžke krámov. Aj tvoje krvácanie sa bude počas života neustále meniť. Je dôležité si zmeny zaznamenávať v menštruačnom kalendári alebo appke. Budeš lepšie poznať seba, svoje telo a vlastné prežívanie.
Počas menštruácie si krv môžeš zachytávať vložkami, tampónmi alebo kalíškom. Vyskúšaj všetko, aby si prišla na to, čo ti najviac vyhovuje.
Zouza
Zdroje:
- helloclue.com
- Dr. Weber-Rössler, Teresa. Weibliche Sexualität: Handout Sexuologische Basiskompetenzen. Wien, 2017.