ženské, vnútro, vonkajšok, pohlavné orgány, vulva, vagína, klitoris, maternica, vaječníky

Ženské vnútro a vonkajšok – pohlavné orgány

Ľudia sú sexuálne bytosti počas celého života. Pohlavné orgány sa nám začínajú vyvíjať už v 9 týždni v maternici a osobne ich objavíme medzi 3-5 rokom života, spolu s príjemnými pocitmi, ktoré dotyky prinášajú. Zvedavosť je prirodzená vlastnosť každého človeka a pre mňa dokonca platí – čo sa spýtam, zapamätám si. Pohlavné orgány sú pre deti zaujímavé, lebo Jožko má iné ako Marienka a oni potrebujú vedieť prečo, čo to znamená a ako to funguje.

Ženské vnútro

Vnútorné ženské pohlavné orgány – vagína, ktorá obsahuje vaječníky, vajíčkovody, maternicu a krčok maternice.

Vo vaječníkoch dozrievajú folikuly do vajíčka – tento proces sa volá oogenéza, ktorá začína od narodenia. V tele ženy sa vyprodukuje pred prvou menštruáciou 1-2 milióny folikul. Až počas puberty sa jedno dominantné dozreté vajíčko dostáva do pravidelného cyklu ovulácie – možného oplodnenia. Ostatné potenciálne vajíčka vymrú v procese folikulárnej atresii. Už pred pubertou ženy sa počet folikúl zmenší na polovicu a počas ovulácie (400x za život), kedy dozreje jedno alebo dve vajíčka, vymrie okolo 20 folikul. Vo vaječníkoch sa teda tvoria a vylučujú ženské pohlavné bunkyhormóny ako estrogén a progesterón.

Vajíčkovody vedú už zrelé vajíčko do maternice, ktoré preskočí z vaječníkov.  Tam cestuje 10 cm hladkým svalom poháňané hormónom estrogén, ktorý pripravuje sliznicu maternice na možno oplodnené vajíčko. Ak dôjde k sexu a spermia splynie s vajíčkom, oplodnené vajíčko sa uhniezdi v sliznici maternice.  Tam sa postupne vyvíja embrya do plodu. Ak sa vajíčko neoplodní, vylúči sa z tela aj s výstelkou z maternice počas menštruácie.

Ženský vonkajšok

Názov vonkajšieho ženského pohlavného orgánu vulva pochádza z latinského slova a znamená stud/ hanba. Práve preto sa v medicínskom slovníku používa výraz ženské ohanbie. Vulva sa skladá z vnútorných a vonkajších pyskov, vestibulu, ohanbnej kosti,  urinálneho a vaginálneho otvoru a žaluďu klitorisu.

Vo vaginálom otvore sa nachádza panenská blana, ktorá je pre každú ženu jedinečná. 50% žien krváca pri prvom sexe a gynekologička Teresa Weber-Rössler tvrdí, že ona sama nedokáže určiť panenstvo. Blana sa totiž môže natrhnúť pri zavádzaní tampónu, športe, či nejakom ochorení. Existujú rôzne druhy panenskej blany. Čekuj.

Celý tvar klitorisu je mnohým neznámy, avšak dnešné umelkyne ho pretvárajú do svojich diel. Jeho bočné steny siahajú až do vnútornej časti stehien, preto veľa žien pri orgazme dostáva mierne kŕče alebo tiky do nôh. Klitoris obsahuje až 8000 nervových zakončení.

Vonkajšie a vnútorné pysky majú rovnako ako panenská blana unikátny tvar, charakteristiku a vlastnosti. Bohužiaľ idealizácia krásy môže pre niektoré dievčatá vyvolať pocit hanby, neistoty a potrebu vylepšovania. To môže zájsť až k plastickým operáciám vnútorných pyskov. Mnoho umelkýň sa snaží verejne ukázať, že rôznorodosť vulvy je krásna. Ja som na výlete v Amsterdame natrafila na Denise Rosenboom a kúpila si jej Pussy Pedant. Odporúčam tiež Vulva Gallery, kde si každý nájde svoje.:)

Názory o ženských pohlavných orgánoch

Vulva je menej viditeľná ako penis a preto v minulosti dostávala mnoho symbolík. Od archaických strachov smrti a rozkladu „v diere“, ktoré sa v modernej dobe premenili na ozubenú vagínu, až k mytologickej „bráne do sveta“ alebo povera, že „pohľad do vulvy prebudí mŕtvych“.

Z biologického pohľadu je vulva protikladná. Zaberá malú časť tela, ale veľkú v zmyslovom kortexe a prežívaní.

Poznajme to svoje, kamoškine alebo priateľkine prežívanie individuálne. Hlavne neutrálne, aby sme predišli operáciám „krásy“ a zbytočným pocitom hanby a neistoty.

Ako vnímaš ženské genitálie ty?

Zouza

 

Zdroj:

  1. Dr. Weber-Rössler, Teresa. Weibliche Sexualität: Handout  Sexuologische Basiskompetenzen. Wien, 2017.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.