bubliny, slovensko, sexualna vychova

Bubliny sexuálnej výchovy na Slovensku

Dokonalosť jedinca a chyby druhých

Žijeme ako oddelené bubliny v jednej krajine, meste či dedine. Každá bublina má svoje hodnoty správnosti a ideály, s ktorými jej členovia súhlasia. V bubline sa preberajú spoločenské udalosti a usvedčujú sa v ich príčinách. Príkladom príčin môžu byť vymyslené osobnosti, ktoré ovládajú svet a ľudia v nich zosobňujú svoje sklamanie a hnev. Alebo systém, ktorý ovplyvňuje mentalita a špeciálne pravidlá pre mocných. Tieto bubliny si väčšinou zo seba robia ponižujúcu srandu a veľmi zriedka prichádza k vzájomnému pochopeniu. Bojujeme medzi sebou s pravidlami správnosti, a pretože žijeme vo veľmi nespravodlivej krajine, kde má každý vlastný recept na bezchybný život. Hlavne život druhých a nie ten svoj.

Bubliny, slovensko, sexuálna výchova
Láska v Bratiske.

Pluralita sexuality

V oblasti sexuálnej výchovy to nie je inak. Na jednej strane stoja zarytí katolíci, ktorí chcú rozoberať len manželskú lásku a jej plody – deti. Na druhej sú ľudia postupne objavujúci svoju sexualitu v detských láskach, randení, prvom bozku, sexe a partnerstve. Keby si každý žil vo svojej bubline, tak by asi neexistovala spoločnosť. Avšak tieto skupiny sa stretávajú v témach ako: potraty, predmanželský sex, antikoncepcia, sebauspokojovanie, rodová rovnosť a sexuálne násilie. Jediné, na čom sa čiastočne zhodnú, je anatómia pohlavných orgánov.

Hnevá ma na tomto stave mnoho vecí. Jednou z hlavných sú extrémy názorov – existuje len čierna a biela, málokedy sa pozerá na individuálne prežívanie človeka alebo na diskusiu problémov z viacerých pohľadov. Druhá – až ako drzosť mi príde diktovanie jedného modelu života (či už konzervatívneho alebo liberálneho), a dokonca presadzovanie zákonov z 19. storočia. Tretí bod úrazu je odmietnutie diskusie tém, ktoré sú problematické (násilie, pohlavné choroby, obťažovanie) a šírenie dezinformácii (potraty, antikoncepcia).

Bubliny, slovensko, sexuálna výchova
Zneužitie osobnosti mieru pre vlastné politické ciele. Nechutné.

Možno ti napadne, že debata takej intímnej témy je nepotrebná a každý by si mal žiť, ako chce, no myslíš si, že je to každému umožnené? Nikdy ti v ceste nestáli očakávania najbližších na tvoj život a nie to zákon? Navyše, chceme naveky žiť v jednej krajine v rozdelených nepriateľských táboroch bez hľadania vzájomného pochopenia a len ďalšieho vyhrocovania situácie? Ja nie!

Možno ti napadne, že debata takej intímnej témy je nepotrebná a každý by si mal žiť, ako chce, no myslíš si, že je to každému umožnené? Nikdy ti v ceste nestáli očakávania najbližších na tvoj život a nie to zákon? Navyše, chceme naveky žiť v jednej krajine v rozdelených nepriateľských táboroch bez hľadania vzájomného pochopenia a len ďalšieho vyhrocovania situácie? Ja nie!

Z čoho vychádza PRIRODZENô?

Stanovenie vlastných hodnôt považujem za nevyhnutné pre ďalšie publikovanie a inú činnosť v oblasti sexuálnej výchovy.

  1. Právo na informácie: každý človek sa rodí s právom na vedecky podložené a ideologicky nezafarbené informácie o sexualite.

  2. Rozmanitosť: ľudia nežijú dokonalé životy podľa predloženej palety, a preto je nevyhnutné rešpektovať rozhodnutia druhých v oblasti sexuálneho života do miery, že neubližujú druhým. Či sa to týka ich výberu partnera, identity, orientácie, vlastného tela a rozhodnutia, či mať deti alebo nie.

  3. Bez násilia: do života násilie nepatrí a preto je dôležité vedieť rozpoznať a vyjadriť vlastné hranice pohodlia a rovnako rešpektovať hranice druhých.

  4. Bez diskriminácie: sexualita patrí do oblasti súkromia, čo je základné právo každého človeka, a diskriminácia, či už na základe orientácie alebo rodu je neprijateľná.

  5. Priestor pre komunikáciu: sexualita patrí do medziľudskej oblasti medzi 2 alebo viacerými ľuďmi, čo vyžaduje neustále poznávanie potrieb a túžob druhých. Je dôležité vytvoriť intímny a bezpečný priestor na komunikáciu bez súdenia s cieľom pochopiť, zdieľať a riešiť.

 

Dúfam, že sa mi bude dariť naplňovať tieto princípy.

Ak máš nejaké dotazy, veľmi rada ich zodpoviem.

Zouza

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.