Pod povrchom mužských genitálii – čo šicko sa v tele deje?

Úprimne, ako žena sa pri písaní o mužských pohlavných orgánoch necítim stopercentne komfortne. Neviem totiž z prvej ruky, ako sa s nimi žije. No keď sa ma môj žiak opýtal, prečo je neustále nadržaný a myslí len na sex, vedela som, že aj ja o nich musím mať vedomosti z biologického, zdravotného a funkčného hľadiska. A ty tiež! 🙂

Sexuálny od narodenia

Mužské pohlavné orgány sa vyvíjajú už v maternici od 4. týždňa. V 9. týždni sa zárodok phallus (spoločný pre obe pohlavia) postupne mení na žaluď.  

Po narodení dieťa objaví svoje pohlavné orgány medzi 3. – 5. rokom života a kvôli príjemným pocitom, ktoré mu prinášajú dotyky, sa im začne venovať. Detská „masturbácia,“ hoci to je len hladkanie, patrí do normálneho vývinu sexuality jedinca. Viac sme sa tejto tematike venovali v podcaste s pediatričkou Beátou Nemčokovou.

Na vnútre záleží

Hoci dieťa objaví len to, čo je viditeľné – penis a semenníky – na mužskom vnútre záleží rovnako. Prostata, semenníkový vačok a ejakulačný vývod zabezpečujú akýsi bazénik pre spermie, z ktorého počas ejakulácie vystrelia v rýchlosti 18km/h. Ale poďme pekne po poriadku.

Zdroj: https://rodicovstvo.wordpress.com/metodiky/metodiky/

Mokré sny

Mokré sny alebo prvú ejakuláciu – polúciu – deti zažijú približne 12 mesiacov po vstupe do puberty. Vtedy si ejakulát zachováva želéovú formu, pretože ešte neobsahuje semeno. Mužské pohlavné orgány sú počas puberte ešte vo vývine a trvá ďalších 12 –14-tich mesiacov, kedy vyprodukujú v priemere 2.5 ml spermií, čím začne semeno schnúť.

Sexualita začína v mozgu

Vývin mužských pohlavných orgánov ovplyvňujú hormóny testosterón a dihydrotestosterón, vylučované  z podmozgovej žľazy – hypofýzy. V každom vývinovom štádiu ovplyvňujú iný orgán – viď tabuľka.

ŠtádiumTestosterónDihydrotestosterón
PlodNadsemenníkExterné genitálie (penis, semenníky)
SemenovodProstata
Semenný mechúrik
PubertaGenitálieVývoj prostaty
Hrtan
Svaly
DospelosťLibidoAkné
Tvorba spermiíHolohlavosť
Zväčšenie prostaty

70 % tekutiny na splavovanie spermií, ktorá semenu pridáva žltkasté a zásadité zafarbenie, sa produkuje v semennom mechúriku. Ejakulačný vývod mieša spermie s tekutinou z mechúriku a pupmuje ich cez prostatu, ktorá dodá spermiám antioxidant na ochranu a zvýšenie rýchlosti spolu s enzýmom PSA pre tekutosť semena.

Pod povrchom symbolu mužnosti

Penis, semenníky a semenovod. Obal určite poznáš, tak sa pozrime dnu. V semenníkoch sa v 74-dňovom procese spermiogenézy produkujú pohlavné bunky – spermie a testosterón (95%). V jednom semenníku sa nachádza 250 kanálikov. Počas života priemerný muž vyprodukuje okolo 500 miliárd spermií.

Fázy spermiogenézy

Prvou fázou je delenie – meióza – kedy sa pôsobením testosterónu zárodočná bunka zdvojnásobí na primárnu spermiu. Druhým dvojnásobným delením zreje na sekundárnu spermiu – ktorá už obsahuje genetický materiál – 23 chromozómov. Po prvých dvoch fázach je pripravená hlavička spermie. Počas dvadsaťdňovej tretej fázy dorastá hlavičke v nadsemeníkoch (obsahujú 5% testosterónu) chvostík  na pohyb – veľmi dôležitý je tvar, ktorý určuje smer a rýchlosť spermií. Spermii k hlavičke a chvostíku chýba už len mytochondria, ktorá dodáva energiu na pohyb a ďalej cestuje semenovodom až k ejakulácii. Semenníky sú uložené v miešku schladenom na 32°C, pretože telesnú teplotu by spermie neprežili. 

Uvoľnený stojí

Penis je trubica hladkých svalov zakončená žaluďom s predkožkou (alebo bez) na presun moču alebo semena, vďaka erekcii. Erekcia začína vzrušujúcim stimulantom buď z predstáv alebo zmyslov – čuch, hmat, sluch, videnie, chuť. Nezabúdajme, že vzrušenie je podmienený reflex, ktorý človek nedokáže ovládať, preto môže potešiť i prekvapiť. Stimulant aktivuje nervy, potom bunky čo naženie krv do penisu a zrelaxuje hladký sval a spôsobí erekciu.

Dúfam, že ťa článok obohatil a ak chceš prispieť vlastným poznaním, neváhaj a napíš.

Zouza

  1. Dr. Waldert, Matthias. Urologische Aspekte männlicher sexueller Funktions- und Luststörungen: Handout  Sexuologische Basiskompetenzen. Wien, 2017.
  2. https://rodicovstvo.wordpress.com/metodiky/metodiky/

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.